LAJMI I FUNDIT:

Mediat amerikane pretendojnë se Trump është informuar për aktakuzën e ardhshme për shkak të dokumenteve sekrete

Mediat amerikane pretendojnë se Trump është informuar për aktakuzën e ardhshme për shkak të dokumenteve sekrete

Donald Trumpit i është thënë se do të përballet me një hetim penal për trajtimin e dosjeve të klasifikuara pasi u largua nga Uashingtoni, raportojnë mediat amerikane.

Reklama

Lëvizja e prokurorëve federalë për të informuar ish-presidentin për hetimin penal, tregon se ai së shpejti mund të përballet me akuza.

Nëse kjo ndodh, do të ishte aktakuza e dytë kundër Trumpit, i cili kandidonte për president, transmeton Telegrafi.

Prokurorët kanë hetuar transferimin e dosjeve në pronën, e Trump në Mar-a-Lago në Florida që nga viti i kaluar.

Prona buzë plazhit u bastis gushtin e kaluar dhe u sekuestruan 11,000 dokumente, duke përfshirë rreth 100 të shënuara konfidenciale. Disa prej tyre janë shënuar si top sekret.

Në një intervistë të mërkurën, Trump mohoi se i ishte thënë se përballej me fajësimin për trajtimin e dokumenteve.

I pyetur nga New York Times nëse i kishin thënë se ishte objektivi i një hetimi federal, ai tha “duhet të kuptoni” se ai nuk ishte në kontakt të drejtpërdrejtë me prokurorët.

CNN, ABC News dhe Politico raportuan të mërkurën mbrëma se Trump ishte njoftuar me letër se ishte subjekt i një hetimi penal.

Të gjitha mediat raportojnë se kjo lëvizje do të sinjalizonte se akuzat mund të ndodhin së shpejti.

New York Times citoi dy njerëz të njohur me këtë çështje, të thonë se njoftimi erdhi nga zyra e Jack Smith, ish-prokurori i krimeve të luftës i cili u shndërrua në prokuror special që po shqyrton provat.

Partneri amerikan i BBC-së, CBS News, tha se një burim i afërt me Trump tha se ishte objektivi i një hetimi penal, por nuk konfirmoi se kishte marrë një letër zyrtare.

Kjo vjen pasi prokurorët morën një audio regjistrim të Trump, duke pranuar se mbante një dokument të klasifikuar pasi u largua nga Shtëpia e Bardhë.

Detajet e dokumenteve që mund të kenë qenë në posedim të Trump mbeten të paqarta. Materiali i klasifikuar zakonisht përmban informacione që zyrtarët besojnë se mund të dëmtojnë sigurinë kombëtare nëse lëshohen. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Sheshel për aktakuzën e re të Hagës: Jam gati të shkoj vullnetarisht, por me një kusht

Serbia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Kalo në kategori