LAJMI I FUNDIT:

Media shtetërore ruse e propagandës Russia Today (RT) humb gjyqin, transmetimi vazhdon të jetë i ndaluar në vendet e BE-së

Media shtetërore ruse e propagandës Russia Today (RT) humb gjyqin, transmetimi vazhdon të jetë i ndaluar në vendet e BE-së

Transmetuesi shtetëror rus i propagandës Russia Today i njohur si RT ka humbur luftën gjyqësore me Bashkimin Evropian.

Reklama

Sipas këtij vendimi, transmetimi i RT-së do të mbetet i bllokuar në vendet e BE-së.

RT po përpiqej të apelonte ndalimin e tij në BE, një vendim i marrë në muajin mars pas nisjes së agresionit ushtarak rus të paprecedent në Ukrainë. Megjithatë, Gjykata e Përgjithshme Evropiane e hodhi poshtë ankesën.

Si pjesë e një pakete të gjerë të sanksioneve kundër Kremlinit, BE-ja kishte pezulluar transmetimin e medieve ruse si Sputnik dhe RT.

Në të njëjtën kohë, propaganda ruse dhe veçanërisht RT po zgjerohen përtej Evropës. Transmetuesi po krijon qendrën e tij të parë të Afrikës në Afrikën e Jugut, ndërsa Kremlini kërkon të rrisë mbështetjen e tij në rajonin afrikan. Byroja e RT në Afrikën e Jugut do të drejtohet nga Paula Slier, një redaktore që kishte drejtuar zyrën e RT në Lindje të Mesme.

Russia Today, e cila financohet nga Rusia, u themelua në vitin 2005 dhe ka faqe interneti në shumë gjuhë, duke përfshirë anglisht, frëngjisht, spanjisht dhe arabisht.

Kanali është i ndaluar në disa vende, si në Francë, po ashtu duke përfshirë ish-republikat sovjetike të Lituanisë dhe Letonisë.

Në Shtetet e Bashkuara iu kërkua të regjistrohej si agjent i huaj dhe autoritetet britanike ia hoqën licencën e transmetimit. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Ish-zyrtari i inteligjencës amerikane thotë SHBA ka fluturake të paprekura aliene

Amerika
Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Ukrainasit filmuan me dron një qytet të përmbytur që është nën kontrollin e rusëve, nënë e bir luten t'i shpëtojnë nga çatia e shtëpisë së tyre

Evropa
Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Zyrtari i lartë ukrainas: Kundërofensiva ende nuk ka filluar

Evropa
Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Ekipi i BBC-së detyrohet ta ndërpresë intervistën për shkak të granatimeve ruse në Kherson

Evropa
Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Ukrainasit publikojnë pamjet, të cilat pretendohet se shfaqin momentin e një shpërthimi në digën Nova Kakhovka

Evropa
Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Pretendonin se kishin shkatërruar tanket Leopard, ukrainasit përgënjeshtrojnë rusët – doli se kishin goditur kombajna dhe makineri tjera bujqësore

Evropa
Kalo në kategori