Një anije luftarake e Marinës Mbretërore Tajlandeze u mbyt në mot të keq herët të hënën, duke lënë 33 nga ekuipazhi i saj prej 106 marinarësh të zhdukur në detin e stuhishëm në Gjirin e Tajlandës, thanë autoritetet tajlandeze.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, tre detarë të shpëtuar ishin në gjendje kritike dhe një operacion kërkimi ishte duke u zhvilluar për ekuipazhin e zhdukur, thanë autoritetet.

Erërat e forta “anuan” anijen 76.8 metra të gjatë HTMS Sukhothai, duke lejuar që uji i detit të hynte në një tub shkarkimi dhe më pas të mbyllte sistemin elektrik të anijes, tha një deklaratë e marinës tajlandeze.

Reklama

Kjo shkaktoi dështimin e sistemeve kryesore të energjisë së anijes, duke e lënë ekuipazhin të paaftë të manovronte ose të nxirrte ujin e detit që kishte hyrë në “trupin” e saj, tha ai.

Reklama

Për më shumë se tre orë, përpjekjet për të transferuar pompa në Sukhothai nga anije të tjera detare që iu përgjigjën incidentit dështuan, thuhet në deklaratë.

“Në orën 00:12 të mëngjesit të së hënës, Sukhothai u ngrit edhe më tej dhe më vonë u mbyt”.

Moti i lig në Gjirin e Tajlandës, rreth 20 milje (32 kilometra) nga distrikti Bang Saphan, provinca Prachuap Khiri Khan, vazhdoi deri në mëngjesin e vonë të së hënës, duke penguar përpjekjet e kërkimit për ekuipazhin e zhdukur, thanë autoritetet.

Reklama

Sukhothai 960 tonësh u ndërtua në Shtetet e Bashkuara dhe u dërgua në marinën tajlandeze në vitin 1987.

Carl Schuster, një kapiten në pension i marinës amerikane, tha se ekuipazhi tajlandez u përball me një situatë të vështirë në një anije kaq të vjetër. /Telegrafi/

Reklama