Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar për marrëveshjen e nënshkruar mes Serbisë dhe Rusisë e cila u nënshkrua dy ditë më parë nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe ai serb Nikolla Selakoviq.

Ish-kryeministri shqiptar shprehet se kjo marrëveshje është një dëshmi e qartë e sjelljes së presidentit serb Aleksandar Vuçiq e ngjashme me homologun e tij rus Vladimir Putin.

Berisha me anë të një shkrimi në Facebook e konsideron këtë marrëveshje një kërcënim të ri për Ballkanin Perëndimor.

“Marrëveshja serbo-ruse në New York, një kërcënim i ri për Ballkanin Perëndimor! Ministri i Jashtëm i Vladimir Putinit, Sergei Lavrov pasi dështoi në udhëtimin e tij drejt Beogradit në fillim të qershorit të këtij viti, vizitë në të cilën, siç deklaroi vetë, do të shprehte mbështetjen për ‘Ballkanin e Hapur’, u takua dy ditë më parë në Selinë e OKB-së dhe firmosi me ministrin e Jashtëm të Serbisë, Nikolla Selakoviq, ‘Marrëveshjen për Bashkëpunimin në politiken e jashtme’ midis Moskës dhe Beogradit”, shkruan Berisha.

Reklama
Reklama

“Kjo marrëveshje dëshmon qartë dhe përfundimisht se Serbia po sillet si Rusi e vogël dhe presidenti i saj Vuçiç është një Putin i vogël në rajonin tonë. Marrëveshja e Beogradit me Moskën pas agresionit rus në zemër të Evropës ndaj një vendi të lirë, Ukrainës, fakton se sa iluzive janë përpjekjet për të shkëputur Putinin e vogël të Serbisë nga Putini i madh i Rusisë”, shton ai.

Ai në fund thekson se bashkëpunimi mes Moskës dhe Beogradit tregon se kryeministri Edi Rama është një vasal i Vuçiqit.

“Duke dënuar me forcë këtë si një kërcënim për paqen në rajonin tonë, shtoj se marrëveshja për bashkëpunim në politiken e jashtme midis Moskës dhe Beogradit provon gjithashtu se Edi Rama, ky vasal i Vuçiqit me mbështetjen e ‘Ballkanit të Hapur’ po punon me përkushtim për hegjemoninë ruso-serbe dhe destabilizimin e rajonit dhe kundër interesave kombëtare të shqiptarëve”, përfundon Berisha. /Telegrafi/

Reklama