LAJMI I FUNDIT:

Marrëdhëniet intime me ish-partnerin: Kjo është një arsye “për”

Marrëdhëniet intime me ish-partnerin: Kjo është një arsye “për”

Një marrëdhënie intime me ish-partnerin mund të mos jetë aq shkatërruese sa mendonim. Së paku, nuk do t’ju pengojë domosdo t’i jepni fund plotësisht një marrëdhënieje të ngrohët prej muajsh apo vitesh

Këtë fakt e konfirmojnë studimet e fundit, rezultatet e të cilave janë publikuar në revistën “Archives of Sexual Behavior”.

Kjo vlen edhe për ata që ende i mungojnë deri diku marrëdhëniet e tyre të mëparshme dhe ndejnë mall për partnerin me të cilin u ndanë.


Studiuesit nga Universiteti Shtetëror Wayne në Michigan kryen dy eksperimente për të kuptuar pasojat e një marrëdhënieje intime pas një ndarjeje, transmeton Telegrafi.

Në studimin e parë, ata analizuan përgjigjet e 113 personave që sapo ishin ndarë me partnerët e tyre. Këtyre njerëzve iu kërkua të plotësonin pyetësorë në internet nëse kishin kontakt fizik me ish-in e tyre, si ndiheshin pas incidentit dhe sa të lidhur emocionalisht ishin me partnerin e tyre nga marrëdhënia e ndërprerë.

Unsplash

Në një studim tjetër, pjesëmarrësve iu kërkua të raportonin takime seksuale aktuale ose të tentuara me partnerët e tyre të mëparshëm.

Ata u pyetën gjithashtu nëse ndiheshin të lidhur emocionalisht me ta dy muaj pas ndarjes. Pas analizimit të rezultateve, studiuesit arritën në përfundimin se “rikuperimi” emocional nga një marrëdhënie e prishur nuk pengohet pas një ndarjeje.

Gjithashtu, ata zbuluan se ata që u mungonin ish-partnerët e tyre, pra kishin ende ndjenja për ta, ishin më të prirur se të tjerët për të vazhduar marrëdhëniet seksuale.

Por në vend që të kontribuojnë në mjerimin dhe dëshirën e tyre për ish-in e tyre, marrëdhëniet pas ndarjes në fakt i bënë ata të ndihen më të lumtur në jetën e tyre të përditshme, duke përmirësuar energjinë dhe disponimin e tyre të përgjithshëm.

Madeleine Mason Roantree, një psikologe marrëdhëniesh, shton se seksi pas ndarjes mund të jetë edhe i dobishëm si hapi i fundit për të ndihmuar në mbylljen e marrëdhënies.

Megjithatë, sipas saj, gjithçka varet nga motivimi i partnerit.

Ish-partneri ju josh, mirëpo nuk e dëshironi lidhjen? Lidhur me këtë shkenca thotë kështu!
Lexo po ashtu Ish-partneri ju josh, mirëpo nuk e dëshironi lidhjen? Lidhur me këtë shkenca thotë kështu!

A po përpiqeni të riktheni ish-in tuaj? Apo është kjo pjesë e procesit të lamtumirës?

Në rastin e parë, është më mirë të përmbaheni nga përpjekje të tilla dhe të përqendroheni në ndërtimin e marrëdhënieve të reja harmonike me personin tjetër.

Sigurisht, kur rifilloni një marrëdhënie seksuale pas një ndarjeje, ekziston rreziku i ndjenjave dhe emocioneve të pakëndshme si zemërimi, trishtimi ose zhgënjimi, thotë trajneri i marrëdhënieve James Price.

Ai këshillon që kjo të shmanget nëse ndarja nuk ka shkuar mirë, ndërsa ka ende çështje të pazgjidhura mes partnerëve. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

Pse duhet të vendosni një monedhë në frigorifer sa herë largoheni nga shtëpia? Njerëzit u shokuan kur e mësuan arsyen

A e dini se...
Ekspertja ndan një truk 'si ta pastroni banjën për 60 sekonda'

Ekspertja ndan një truk 'si ta pastroni banjën për 60 sekonda'

A e dini se...
Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Këto janë femrat të cilat kanë seksin më të mirë dhe orgazmën të shpejtë

Intimitet dhe Pasion
Shtatë lule shumëvjeçare të cilat do të lulëzojnë gjatë tërë verës në kopshtin tuaj

Shtatë lule shumëvjeçare të cilat do të lulëzojnë gjatë tërë verës në kopshtin tuaj

Lule
Shteti më i lirë për të jetuar: Një biletë për transportin publik kushton 3 centë, dreka 22 centë, ndërsa qiraja mujore 60 euro

Shteti më i lirë për të jetuar: Një biletë për transportin publik kushton 3 centë, dreka 22 centë, ndërsa qiraja mujore 60 euro

Çfarë të vizitosh
Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

Pse duhet të vendosni folie alumini në dorezat e dyerve sa herë që largoheni nga banesa?

A e dini se...
Kalo në kategori