LAJMI I FUNDIT:

Maqedonia, Serbia, Bosnja, Mali i Zi dhe Shqipëria nënshkruajnë deklaratë për luftë kundër korrupsionit

Maqedonia, Serbia, Bosnja, Mali i Zi dhe Shqipëria nënshkruajnë deklaratë për luftë kundër korrupsionit

Në margjinat e Këshillit Ministror të OSBE-së në Shkup, ministrat e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Serbisë, Bosnjë dhe Hercegovinës, Malit të Zi dhe Shqipërisë, respektivisht Bujar Osmani, Ivica Daçiq, Elmedin Konakoviq, Filip Ivanoviq dhe Igli Hasani, nënshkruan Deklaratën për parandalimin, çrrënjosjen, hetimin dhe ndjekjen penale të korrupsionin në Evropën Juglindore.

“Kundër korrupsionit do të luftojmë me vendosmëri përmes hetimeve financiare, digjitalizimit dhe kthimit të pronës së arritur përmes aktiviteteve kriminale.

Nënshkrimi i kësaj Deklarate është fryt i përkushtimit të fuqishëm të Maqedonisë së Veriut në luftën kundër korrupsionit dhe u vendos që të nënshkruhet gjatë “Konferencës Rajonale për Luftën kundër Korrupsionit, Pastrimit të Parave dhe Lehtësimit të Përpjekjeve për Kthimin e Pasurive në Evropën Juglindore” të cilën e organizuam në kuadër të kornizës së Kryesimit tonë me OSBE-në”, ka shkruar Bujar Osmani, kryesues i OSBE-së dhe ministër i Punëve të Jashtme në Maqedoninë e Veriut./Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Rrëfimi i të riut nga Vushtrria që pretendon se u rrah nga disa policë

Rrëfimi i të riut nga Vushtrria që pretendon se u rrah nga disa policë

Drejtësi
Bllokohet Rruga e Kombit, do të kryhen punime për zhvendosjen e një ure

Bllokohet Rruga e Kombit, do të kryhen punime për zhvendosjen e një ure

Lajme
Tërmet në Shqipëri

Tërmet në Shqipëri

Lajme
Si do të ndikojë në Ballkan vazhdimi i pushtimit rus të Ukrainës, a rrezikohet Kosova nga një konflikt?

Si do të ndikojë në Ballkan vazhdimi i pushtimit rus të Ukrainës, a rrezikohet Kosova nga një konflikt?

Siguri

"Pacientët shqiptarë i rrahnin në QKUK", Dr. Salih Krasniqi flet për dëshmitë e mbledhura për krimet e luftës në Kosovë

Lajme
Kadrijaj thotë se një ambasadë e Kosovës i ka rekomanduar një kosovari nxjerrjen dhe pranimin e dokumenteve të Serbisë

Kadrijaj thotë se një ambasadë e Kosovës i ka rekomanduar një kosovari nxjerrjen dhe pranimin e dokumenteve të Serbisë

Lajme
Kalo në kategori