LAJMI I FUNDIT:

Maksym shpëtoi vëllain e tij Ivanin nga vdekja e sigurt në Bakhmut, por jo edhe veten nga snajperisti rus – rrëfimi i ukrainasit 18-vjeç

Maksym shpëtoi vëllain e tij Ivanin nga vdekja e sigurt në Bakhmut, por jo edhe veten nga snajperisti rus – rrëfimi i ukrainasit 18-vjeç

Ukrainasi Maksym luftoi për 200 orë pa ndërprerje kur u vra nga një snajperist rus në qytetin e Bakhmutit.

Reklama

“Tetë ditë nuk ka ngrënë e as nuk ka fjetur, as pesë minuta nuk ka mundur të mbyllë sytë se snajperi ka mundur të qëllojë”, thotë nëna e tij Lilia, transmeton Telegrafi.

Ka një arsye që ajo e quan Bakhmutin ferr. Është qyteti ku mbeti i vrarë një nga djemtë e saj, ndërsa tjetri u plagos rëndë. I vetmi ngushëllim i saj është se një djalë vdiq duke i shpëtuar jetën një tjetri, shkruan BBC.

U paraqitën vullnetarë për të luftuar

Maksym dhe Ivan dolën vullnetarë për të luftuar kur Rusia pushtoi Ukrainën vitin e kaluar. Në atë kohë Maksym ishte 22 vjeç, kurse Ivani vetëm 18.

Lista e zezë e Kievit, inteligjenca ukrainase thotë se prioritet mbetet vrasja e Putinit – pasojnë Prigozhini dhe Gerasimov
Lexo po ashtu Lista e zezë e Kievit, inteligjenca ukrainase thotë se prioritet mbetet vrasja e Putinit – pasojnë Prigozhini dhe Gerasimov

Vëllai më i vogël Ivani, i cili ende mban plagët, thotë se ishin të pandashëm.

“Ai ishte gjithmonë pranë meje dhe unë pranë tij, ishte personi im i preferuar”, tha Ivani

Ai tregoi video dhe fotografi të tyre së bashku – në një istikame, në një automjet ushtarak gjatë një pushimi. Me kalimin e kohës, dy të rinjtë e buzëqeshur e të pashëm mund të shihen duke ndryshuar, duke u dukur gradualisht gjithnjë e më të lodhur ndërsa lufta ua grabit pafajësinë.

Dronët kamikaz ia mësyjnë makinerisë luftarake të rusëve, kamera kap momentin kur ushtarët e Putinit tentojnë të ikin – por pa ndonjë sukses
Lexo po ashtu Dronët kamikaz ia mësyjnë makinerisë luftarake të rusëve, kamera kap momentin kur ushtarët e Putinit tentojnë të ikin – por pa ndonjë sukses

Ata kaluan momentet e fundit së bashku në beteja brutale për çdo shtëpi në Bakhmut.

“Aty nuk mund të flije. Na sulmuan 24 orë në ditë”, thotë Ivan.

Maksym shpëtoi vëllain e tij dhe e tërhoqi zvarrë në strehë

Njësia e dy vëllezërve ishte bllokuar në një dhomë pa dritare në një ndërtesë. Ata duhej të thyenin muret për të vendosur pozicione qitjeje. Pastaj u urdhëruan të tërhiqeshin. Ivan kujton momentin para se të plagosej.

“Mbaj mend që mbusha armën. Dola nga pas murit dhe pashë një shkëndijë, mbeta i paralizuar dhe rashë”, tha ai.

Thotë se më pas ka ndjerë ngrohtësinë e gjakut që i rridhte nga lëndimet në fytyrë. Nuk e mendonte se do të mbijetonte.

“Mendova se kisha mbaruar, do të më dilte gjak dhe kaq ishte”, shtoi Ivani.

Por Maksymi vrapoi për ta shpëtuar dhe e tërhoqi zvarrë për t’u mbuluar.

Inteligjenca amerikane dyshon se ukrainasit qëndrojnë pas sulmit me dron ndaj Kremlinit
Lexo po ashtu Inteligjenca amerikane dyshon se ukrainasit qëndrojnë pas sulmit me dron ndaj Kremlinit

“Më ringjalli, më nxori dhëmbët e thyer dhe filloi të më jepte ndihmën e parë”, thotë Ivan.

Kjo përfshinte shpimin e një vrime në fytin e Ivanit për të parandaluar mbytjen.

Ivan tregoi një video të vëllait të tij që fshin butësisht gjakun e tij menjëherë pas shpërthimit. Një video tjetër tregon Ivanin duke u përpjekur të ecë me një plagë të hapur në fytyrë, por ende mban flamurin e tij ukrainas: një simbol i guximit dhe rezistencës në betejën për Bakhmut.

“Vëllai im nuk më la të vdisja”

Ivani nuk ka dyshime se do të kishte vdekur nëse nuk do të ishte ndihma e Maksymit: “Vëllai im nuk më la të vdisja. Ai më shpëtoi”.

Pjesëtarët e Wagnerit rus kanë filluar të tërhiqen nga qyteti i Bakhmutit
Lexo po ashtu Pjesëtarët e Wagnerit rus kanë filluar të tërhiqen nga qyteti i Bakhmutit

Maksym kërkoi ndihmë përmes radiolidhjes. Por ekipi i parë i mjekëve që u përpoq ta arrinte atë, vdiqën në automjetin e tyre kur u godit nga një raketë ruse antitank. U deshën edhe nëntë orë të tjera para se të arrinin të shpëtonin Ivanin.

Në vend që të shkonte me vëllain e tij, Maksym doli vullnetar të qëndronte në Bakhmut, për të udhëhequr njësinë e tyre. Një javë më vonë Maksym u vra nga një snajperist rus.

Zelensky: Aeroplanët e parë luftarak F-16 që do t’i jepen Ukrainës, do të jetë sinjal që Rusia ka humbur
Lexo po ashtu Zelensky: Aeroplanët e parë luftarak F-16 që do t’i jepen Ukrainës, do të jetë sinjal që Rusia ka humbur

Në Ukrainë funeralet e ushtarëve janë bërë të përditshme, si zhurma e artilerisë në front. Por jo të gjitha funeralet janë si ato të Maksymit. Së bashku me familjen e tij të pikëlluar, i gjithë qyteti i Tomakivka doli për ta nderuar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kanë mbetur më pak se 24 orë deri tek mbyllja e qeverisë amerikane

Kanë mbetur më pak se 24 orë deri tek mbyllja e qeverisë amerikane

Amerika
Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Ushtarët ukrainas u shpëtuan nga rajonet e pushtuara pasi ishin fshehur për më shumë se një vit e gjysmë

Evropa
Rusia shënon përvjetorin e aneksimit të rajoneve ukrainase, Putin: Kjo është ngjarje historike, ne jemi një komb

Rusia shënon përvjetorin e aneksimit të rajoneve ukrainase, Putin: Kjo është ngjarje historike, ne jemi një komb

Evropa
Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Wladimir Klitschko: Nuk jam gati të vdes për Ukrainën, por jam gati të jetoj për të

Evropa

"Ne nuk e dimë madhësinë e Ukrainës", Orban për bisedimet e anëtarësimit të Ukrainës në BE

Evropa
Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Elita e marinës amerikane SEAL dhe forcat speciale të ushtrisë do të testohen për përdorim droge

Amerika
Kalo në kategori