Lexus po i jep crossoveri-t të tij më të vogël, UX një përditësim për vitin e modelit 2023, dhe lajmi më i madh është se SUV-i nënkompakt do të bëhet ekskluzivisht një hibrid, dhe Lexus do të heqë motorin 2.0-litërsh me katër fuqi, 169 kuaj-fuqi.

Makina nën emrin, UXh, tani do të fuqizohet vetëm nga një 2.0-litër inline-katër dhe një motor elektrik që fuqizon rrotat mbrapa, me 181 kuaj fuqi të kombinuar, transmeton Telegrafi.

Së bashku me heqjen e modelit vetëm me gaz, Lexus bëri disa ndryshime të vogla në UXh.

Lexus thotë se 20 pika saldimi me pika u shtuan në trup për të rritur ngurtësinë strukturore, derisa gomat e reja të Bridgestone 18 inç, “run-flat” u projektuan për të reduktuar zhurmën dhe dridhjet. /Telegrafi/

Reklama
Reklama