LAJMI I FUNDIT:

Macron: Shkatërrimi i Hamasit do të merrte kohë 10 vjet

Macron: Shkatërrimi i Hamasit do të merrte kohë 10 vjet

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se shkatërrimi total i Hamasit do të merrte kohë për 10 vjet luftime, duke shtuar se Izraeli duhet të përcaktojë më tej qëllimin e tij përfundimtar me luftën.

Duke folur në një konferencë për shtyp gjatë samitit për ndryshimet klimatike COP28 në Dubai, Macron tha se do të udhëtonte në Katar për të “punuar për një armëpushim të ri sa më shpejt të jetë e mundur”, raporton CNN, përcjell Telegrafi.

Hamasi: Asnjë shkëmbim i të burgosurve nuk do të bëhet derisa të ketë armëpushim në Gaza
Lexo po ashtu Hamasi: Asnjë shkëmbim i të burgosurve nuk do të bëhet derisa të ketë armëpushim në Gaza

Izraeli të shtunën tërhoqi ekipin e tij të negociatorëve nga Katari bisedimet kishin arritur në një “rrugë pa krye”, sipas një deklarate nga zyra e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu.

Macron tha se duhet të bëhet një armëpushim i përhershëm.

Harris: SHBA-ja nuk do të lejojë zhvendosjen e detyruar të palestinezëve
Lexo po ashtu Harris: SHBA-ja nuk do të lejojë zhvendosjen e detyruar të palestinezëve

“Mendoj se jemi në një moment kur autoritetet izraelite do të duhet të përcaktojnë më saktë qëllimin e tyre dhe rezultatin përfundimtar që po përpiqen të arrijnë. Çfarë do të thotë shkatërrimi total i Hamasit? A mendon dikush se është e mundur?”, tha Macron.

“Nëse është kështu, lufta do të zgjasë 10 vjet dhe nuk mendoj se dikush mund ta përcaktojë këtë qëllim. Kështu që do të duhet të përcaktohet më mirë”, shtoi ai. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Botë
Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Botë
Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Punëtori filmohet duke vjedhur katër shishe vere - policia franceze kontrolloi shtëpinë e tij dhe gjeti një skenë të paprecedentë

Evropa
Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Botë
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Kalo në kategori