LAJMI I FUNDIT:

LVV:  Serbia nuk është e interesuar për normalizim, nuk e duron barazinë me Republikën e Kosovës

LVV:  Serbia nuk është e interesuar për normalizim, nuk e duron barazinë me Republikën e Kosovës

Lëvizja Vetëvendosje thotë se është evidente që Serbia nuk do marrëveshje sepse ajo nuk është e interesuar për normalizim me Republikën e Kosovës. “Prandaj, ajo vazhdimisht ikën nga nënshkrimi”.

LVV, përmes një postimi në Facebook, ka treguar rastet kur Serbia i ka ikur nënshkrimit të marrëveshjeve më Kosovën

“Me 28 shkurt 2023, në Bruksel, Serbia gojarisht deklaroi se pajtohet me marrëveshjen por ikën nga nënshkrimi”, thotë LVV, transmeton Telegrafi.


“Me 18 mars 2023, në Ohër, Serbia sërish deklarohet se pajtohet, por ikën nga nënshkrimi. Serbia pavarësisht dakordimit ajo urdhëron subjektet serbe të mos marrin pjesë në zgjedhjet në komunat e veriut të Republikës së Kosovës çka përbën shkelje të marrëveshjes”, thotë LVV.

Më tej partia në pushtet thotë se “Serbia lobon dhe voton kundër anëtarësimit të Republikës së Kosovës në Këshillin e Evropës çka përbën shkelje të marrëveshjes”.

“Me 24 shtator 2023 përmes sulmit terrorist organizuar, financuar dhe mbështetur nga shteti i Serbisë tentohet aneksimi i pjesë së veriut të Republikë së Kosovës, që përveçse shkel direkt marrëveshjen paraqet edhe agresion ndaj vendit tonë. Me 26 tetor 2023, në Bruksel, Serbia sërish ikën nga nënshkrimi”, thotë LVV, duke postuar deklarata të presidentit serb Aleksandar Vuçiq. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

​Qeveria e gatshme për hartimin e një drafti për Asociacionin, opozita dhe njohësit e konsiderojnë të vonshme

Lajme
Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Hoxhaj: Kriminelët serbë nga veriu i Kosovës, të përfshirë në planet e vrasjes së Gjukanoviqit

Lajme
Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Sveçla dënon sulmin që ndodhi në një lokal në veri: Rendi e ligji do të triumfojnë me çdo kusht mbi terrorin

Lajme
Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës

Këto janë 10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës "Condé Nast Traveler"

Lajme
Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Haradinaj: Gjithçka që ndërton Kurti është në themelet e tjetërkujt

Lajme
​Kosova me pak turistë e me zero promovim

​Kosova me pak turistë e me zero promovim

Lajme
Kalo në kategori