Trajneri i Spanjës, Luis Enrique e ka cilësuar ish-yllin e La Rojas, David Villa, si lojtarin më të madh spanjoll ndonjëherë.

Ish-trajneri i Barcelonës mori pjesë në një Tëitch live me tifozët e Spanjës si pjesë e planeve të tij për të bashkëvepruar me mbështetësit gjatë Kupës së Botës ‘Katar 2022’.

Enrique ishte në humor të mirë gjatë bisedës në internet me fansat duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me përgatitjet e Spanjës në ndërtimin e ekspozitës së Katarit.

52-vjeçari pohoi se skuadra e tij nuk është ndër favoritët kryesor për të fituar turneun, por deklaroi se nuk kanë arsye të kenë frikë nga ndonjë skuadër në garë.

Reklama

Ai gjithashtu shpreson që Argjentina e Lionel Messit të fitojë Kupën e Botës, nëse Spanja dështon në Lindjen e Mesme, dhe rezervoi lëvdata të veçanta për ish-bashkëlojtarin e tij David Villa.

Reklama

“Kush është lojtari më i mirë spanjoll në histori? Ne kemi pasur disa shumë të mirë, por unë do të shkoja për Villan, pasi ai është golashënuesi më i mirë në historinë e Kombëtares”, ka thënë fillimisht Villa.

“Ka shume. Kubala, Raul, Butragueno, Iniesta, Quini etj”.

“Kë do të merrja nga viti 2010 në këtë ekip? Kush është më i mirë Iniesta apo Xavi? Puyol apo Pique?”.

“Meqenëse ai është nga e njëjta tokë si unë, Asturia, unë do të zgjidhja Villan për të luajtur me Moratan”, përfundoi trajneri i Spanjës.

Reklama

Villa dhe Enrique takuan rrugët si kolegë ndërkombëtarë midis viteve 2002 dhe 2005, por i pari ishte larguar tashmë nga Camp Nou, kur Enrique mori drejtimin e Barcelonës në vitin 2014.

Reklama

Ish-sulmuesi kryeson listën e golashënuesve të La Roja, me 59 gola, dhe fitoi Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian nën drejtimin e Vicente del Bosque në 2010 dhe 2012, respektivisht me Këpucën e Artë dhe të Argjendtë. /Telegrafi/