LAJMI I FUNDIT:

LSDM: Mickoski i ndryshon qëndrimet si të dojë

LSDM: Mickoski i ndryshon qëndrimet si të dojë

Hristijan Mickoski është një politikan hipokrit dhe i paqëndrueshëm, i cili i ndryshon qëndrimet sipas dëshirës së tij, thuhet në njoftimin e LSDM-së.

Reklama

Pasi është pro ndryshimit të Kushtetutës dhe futjes së bullgarëve, atëherë është kategorikisht kundër, pastaj kthen përsëri tavolinat. Ai ishte edhe kundër Marrëveshjes së fqinjësisë së mirë me Bullgarinë, ndaj e mbështeti.

Hristijan Mickoski gënjeu qytetarët, krijoi tensione, bllokada, shpiku gjoja bullgarizimin, asimilimin nëse fillojmë negociatat me BE-në.

Negociatat me BE-në kanë filluar, procesi i skriningut është në vazhdim, dhe jo vetëm që nuk ka bullgarizim, jo ​​vetëm asimilim, por ka një gjuhë maqedonase në BE dhe një identitet të mbrojtur maqedonas.

Konfirmimi i fundit për këtë është kontrata e Frontex, e cila do të nënshkruhet në gjuhën e pastër maqedonase, pa fusnota.

Duhet të bëhen ndryshime kushtetuese për të vazhduar përparimin drejt anëtarësimit të plotë në BE.

Është e qartë se kemi dy koncepte në shtet, njërin e udhëhequr nga Kovaçevski dhe koalicionin që është për Maqedoninë evropiane dhe që bashkë me pjesën dominuese të qytetarëve dëshiron ta shohë shtetin si pjesë të BE-së. Koncepti i dytë është ai i VMRO-DPMNE-së dhe Levicës, të cilat kundërshtojnë anëtarësimin në BE dhe punojnë në dëm të interesave shtetërore dhe kombëtare. /Telegrafi/