LAJMI I FUNDIT:

Lopët në Gjermani po trajnohen për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlohen emetimet e gazrave serrë

Lopët në Gjermani po trajnohen për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlohen emetimet e gazrave serrë

Lopët mund të stërviten për të shkuar në tualet, në mënyrë që të zvogëlojnë emetimet e gazrave serrë, kanë thënë studiuesit.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, në studimin, i cili u zhvillua në Gjermani, shkencëtarët i trajnuan kafshët të përdorin një tualet të caktuar. Urina e tyre u grumbullua dhe u trajtua.


Amoniaku nga urina e lopëve shndërrohet në oksid nitrik të gazit serë kur përzihet me tokën.

Në mbarë botën, rreth 10 për qind e të gjitha emetimeve të gazrave serrë nga aktivitetet njerëzore vijnë nga bagëtia.

Studiuesit u përpoqën të mësojnë 16 lopë të përdorin tualetin, në një fermë në pronësi të Institutit Kërkimor për Biologjinë e Kafshëve të Fermave. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Shtëpia e liderit të Hamasit është rrethuar nga trupat izraelite, thotë Netanyahu

Botë
Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Paketa e re e armëve prej 175 milionë dollarësh për Ukrainën, Blinken: Një nga të fundit që aktualisht mund të sigurojmë

Evropa
Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Erdogan paralajmëron Izraelin nëse ky i fundit “tenton të ndjekë anëtarët e Hamasit në Turqi”

Botë
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

BBC: Ajo që ndodhi të dielën e kaluar ka potencialin të përshkallëzojë në mënyrë dramatike luftën midis Izraelit dhe Hamasit

Botë
Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Drone, snajperë dhe 3,500 policë: Masat për vizitën e Erdoganit në Athinë

Greqia
Kalo në kategori