LAJMI I FUNDIT:

‘Local News’ në Facebook, së shpejti një shërbim botëror

‘Local News’ në Facebook, së shpejti një shërbim botëror

Facebook tha se do të zgjerojë disponueshmërisë e lajmeve lokale përtej Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të ofruar përdoruesve më shumë informacion në bazë të vendndodhjes dhe interesave të tyre.

Në muajin janar, shefi ekzekutiv i kompanisë, Mark Zuckerberg, prezantoi lajmet lokale në platformë dhe premtoi se ky shërbim do të ofrojë tek një audiencë botërore nëse pritej mirë nga përdoruesit.


Ky lajm vjen në një kohë kur rrjeti social përballet me kritika të ashpra pas skandalit të Cambridge Analytica. Kjo firmë kishte arritur të merrte informacion të votuesve amerikan nga rrjeti social, informacion që besohet se është përdorur më pas për t’i ardhur në ndihmë Presidentit amerikan, në fuqi Donald Trump. /Telegrafi/