Kosova ishte mysafir i Malit të Zi në ndeshjen e dytë kualifikuese për Kampionatin Evropian, ‘Euro 2020’. Përfaqësuesja jonë udhëtoi në Podgoricë, ku u zhvillua përballja e vlefshme për Grupin A.

Takimi përfundoi me rezultat të barabartë (1-1), edhe pse Kosova e dominoi ndeshjen dhe e meritoi fitoren.


Telegrafi ju ka mbajtur të informuar në kohë reale për të gjitha detajet e përballjes ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi.


Lajme Live

1 vit

Statistikat e ndeshjes

Mali i Zi Statistika Kosova
1 Gola 1
7 Tentime të përgjithshme 5
3 Brenda kuadratit të portës 5
4 Jashtë kuadratit të portës 0
2 Bllokada 1
0 Goditje nga këndi 3
1 Pozita jashtë loje 0
48% Posedimi i topit 52%

1 vit

Përfundon ndeshja: Mali i Zi 1-1 Kosova

Ka përfunduar me rezultat të barabartë ndeshja ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës në Podgoricë.

Përfaqësuesja e jonë shënoi me anë të Milot Rashicës, mirëpo nuk arriti ta ruante epërsinë apo të shënonte gola të tjerë, përkundër paraqitjes mbresëlënëse dhe dominimit të sfidës.

LEXOJENI RAPORTIN E PLOTË >>>

1 vit

Katër minuta shtesë

Tentimet e fundit të Kosovës për ta fituar sfidën në minutat shtesë, njëherësh duhet pasur kujdes nga kundërsulmet.

1 vit

Minutat e fundit

90′ Kosova përpiqet të ndërtojë aksione për ta fituar lojën në minutat e mbetura.

1 vit

Pak minuta deri në fund

1 vit

82′ Rashica ndëshkohet me karton të verdhë.

1 vit

81′ Amir Rrahmani i pasaktë me goditjen me kokë.

1 vit

80′ Një aksion i mirë që përfundon pa konkretizim në zonën kundërshtare.

1 vit

76′ Arijanet Muriqi ndëshkohet me karton të verdhë.

1 vit

Beqiraj rekorder për Malin e Zi

Fatos Beqiraj nga sonte është rekorder me numrin e paraqitjeve për Malin e Zi. Në ndeshjen ndaj Kosovës, ai e ka regjistruar paraqitjen e 62-të me këtë përfaqësuese.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

Fatos Beqiraj (Foto: Giuseppe Bellini/Getty Images/Guliver)

1 vit

69′ Barazohet rezultati. Shënon Stefan Mugosa.

1 vit

65′ Në anën tjetër ishte në vend Muriqi për të penguar ndonjë befasi të kundërshtarëve.

1 vit

Tjetër rast, nuk ka gol 

64′ Një mundësi tjetër goli, ku mungoi vetëm konkretizimi. Shtylla e shpëtoi Malin e Zi.

1 vit

Super rast, nuk ka gol

63′ Pasim mbresëlënës nga Rashica, mirëpo nuk shënon Zhegrova.

1 vit

61′ Tjetër depërtim në zonë nga lojtarët tanë, mirëpo finalizimi nuk ishte i duhuri.

1 vit

57′ Karton i verdhë për Leart Paqaradën. Ndërsa menjëherë pas, malazezët patën një rast të rrezikshëm.

1 vit

54′ Një goditje e rrezikshme e Mugosas që përfundoi jashtë portës së Muriqit.

1 vit

Fillon pjesa e dytë

Kosova është 45 minuta larg triumfit në ndeshjen kundër Malit të Zi në Podgoricë.

Dardanët janë në epërsi me golin e Milot Rashicës të shënuar në pjesën e parë (24′).

1 vit

Pacolli shpreh shqetësimin për presionin ndaj trajnerit të Malit të Zi

“Po ndjek me shqetësim situatën në lidhje me ndeshjen e futbollit midis Kosovës dhe Malit të Zi. Mali i Zi është mik dhe partner i Kosovës. Serbia nuk do ta pengojë këtë miqësi.

“Presioni ndaj trajnerit dhe ndaj disa lojtarëve nga Beogradi dhe mediat serbe e tregon fytyrën e vërtetë të Serbisë për të ndërhyrë në vendet fqinje. Kosova dhe Mali i Zi do t’i kapërcejnë këto pengesa nga Beogradi dhe të dyja vendet tona njohin taktikat e Serbisë”.

“Sytë i kemi tek djemtë tanë sonte në Malin e Zi dhe ju urojmë atyre fitore”, ka shkruar minsitrii Jashtëm, Behgjet Pacolli, në Facebook.

1 vit

Statistikat e pjesës së parë

Mali i Zi Statistika Kosova
0 Gola 1
4 Tentime të përgjithshme 5
2 Brenda kuadratit të portës 4
2 Jashtë kuadratit të portës 0
0 Bllokada 1
0 Goditje nga këndi 2
1 Pozita jashtë loje 0
43% Posedimi i topit 57%

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Pjesa e parë: Mali i Zi 0-1 Kosova

Me golin e Milot Rashicës ka përfunduar pjesa e parë e ndeshjes ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Lëndimi i Zenelit nuk është aq serioz sa u mendua

1 vit

44′ Aksione të njëpasnjëshme të Kosovës që nuk konkretizohen.

1 vit

41′ Tjetër aksion i mirë i mysafirëve që nuk shfrytëzohet në fund.

1 vit

40′ Super Rast nga Vedat Muriqi, por portieri kundërshtar është në vend.

1 vit

39′ Edon Zhegrova inkuadrohet në vend të Arbër Zenelit, i cili u lëndua dhe u detyra ta lëshojë fushën.

1 vit

Lëndohet Arbër Zeneli

32′ Pas një lëndimi, Arbër Zeneli detyrohet ta lëshojë fushën.

1 vit

Gooooooool…. Mali i Zi 0-1 Kosova

24′ Milot Rashica shënon për Kosovën. Anësori fantastik u gjend më së miri në zonë për ta zhbllokuar rezultatin.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Kosova po e kërkon golin

24′ Tjetër rast për Kosovën. Disa mundësi të lojtarëve tanë kundrejt portës së Malit të Zi.

1 vit

Statistikat pas 20 minutash

Mali i Zi Statistika Kosova
0 Gola 0
2 Tentime të përgjithshme 1
1 Brenda kuadratit të portës 1
1 Jashtë kuadratit të portës 0
0 Bllokada 0
0 Goditje nga këndi 1
0 Pozita jashtë loje 0

1 vit

17′ Goditja e parë nga këndi për Kosovën. Nuk shfrytëzohet harkimi i Zenelit.

1 vit

16′ Malazezët të udhëhequr nga Beqiraj, prodhojnë disa raste të rrezikshme.

1 vit

13′ Beqiraj rrezikoi në anën tjetër, mirëpo në vend ishte portieri i Kosovës.

1 vit

11′ Arbër Zeneli rrezikon nga gjuajtja e lirë, por intervenon portieri malazez.

1 vit

Fillon ndeshja

Pas intonimit të himneve, ka nisur ndeshja ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës në Podgoricë.

Ndeshja ka nisur me një minutë heshtje për nder të Lennart Johansson, i cili ka ndërruar jetë më 4 qershor.

1 vit

Takim urgjent i Federatës malazeze pas lojës ndaj Kosovës: Largohet Tumbakovic, nuk deshi t’i shmangte vetëm takimet ndaj Kosovës

Bordi i çështjeve emergjente të Federatës së Futbollit të Malit të Zi do të takohet sonte (e premte) pas ndeshjes kundër Kosovës, kur pritet të zyrtarizohet largimi i trajnerit Ljubisa Tumbakovic.

Ditët dramatike në futbollin malazez kanë rezultuar me vendimin e përzgjedhësit që të mos e drejtojë ndeshjen kundër Kosovës, për shkak të presioneve të mëdha nga Serbia, ndaj të cilës është ekspozuar edhe familja e tij.

Për arsye të njëjta, në ndeshjen kundër ekipit tonë kanë refuzuar të luajnë edhe futbollistët e Crvena Zvezdas, Mirko Ivanic dhe Filip Stojkovic.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Kryetarë të klubeve dhe tifozë të pranishëm në stadium me bileta VIP

Kryetari i klubit të Feronikelit, Naser Ramaj dhe ai i Ballkanit, Arsim Kabashi janë bashkë me krerët e federatës në ulëset VIP.

Janë edhe disa tifozë që i kanë marr këto bileta nga FFK.

1 vit

Të dy ekipet kryejnë nxehjen, gati për ndeshje

Të dy skuadrat si ajo e Malit të Zi, ashtu edhe e Kosovës e kanë kryer nxehjen para përballjes.

Tashmë janë në dhomat e zhveshjes dhe pas pak pritet të dalin në fushë.

1 vit

Mesfushori malazez, Mirko Ivanic iu drejtua federatës: Nuk do të luaj ndaj Kosovës edhe nëse nuk luaj kurrë për Malin e Zi

Dy lojtarët e Malit të Zi, të lindur në Serbi, Mirko Ivanic dhe Filip Stojkovic, nuk do të luajnë ndaj Kosovës në kualifikimet për Kampionatin Evropian 2020.

Mediat serbe shkruajnë se njëri nga lojtarët që ka refuzuar të luajë, Ivanic, ka thënë se nuk do të luajë kurrë për Malin e Zi nëse është nevoja.

Lexo lajmin e plotë   

1 vit

Mësohet prapaskena: Tumbakovic nuk e pranoi ofertën e Federatës që të mos i drejtonte ndeshjet ndaj Kosovës, por të mbetej trajner i Malit të Zi

Ljubisa Tumbakovic e ka refuzuar ofertën e kreut të Federatës Malazeze të Futbollit, Dejan Savicevic, që të mos i drejtojë ndeshjet kundër Kosovës në Podgoricë dhe në Prishtinë, por që të mbetet në krye të ekipit përfaqësues – transmeton Sport Klub.

Në takim me Savicevicin, krahas Tumbakovicit, kanë qenë të pranishëm edhe lojtarët e lindur në Serbi e që e përfaqësojnë Malin e Zi, Filip Stojkovic, Mirko Ivanic, Adam Marusic, Vukan Savicevic dhe Marko Simic.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Atmosferë e qetë në Podgoricë

Duke qenë se ndeshja zhvillohet pa tifozë, në Podgoricë nuk ka shumë lëvizje.

1 vit

Zyrtare: Trajneri dhe dy lojtarët nuk do të jenë të pranishëm në ndeshjen që Mali i Zi e luan kundër Kosovës

Zëdhënësi i federatës së Malit të Zi, Branko Latinovic, e ka pranuar që në ndeshje ndaj Kosovës, nuk do të jetë në bankë trajneri Ljubisa Tumbakovic.

Trajneri dhe lojtarët e lindur në Serbi, kanë qenë nën presion të madh të Beogradit dhe duket se politika ka fituar ndaj futbollit, kështu që Tumbakovic nuk do të jetë trajner i Malit të Zi në takimin në Podgoricë. Lexo lajmin e plotë

Ljubisa Tumbakovic . (Photo by Srdjan Stevanovic/Getty Images)

1 vit

Kosova luan me fanella të verdha

Kosova sot do të luajë me fanella të verdha në përballje me Malin e Zi.

Ndeshja fillon në ora 20:45.

1 vit

Politika fitoi ndaj futbollit

Mali i Zi pa trajner

Pa reprezentuesit e lindur në Serbi

Mungon asistent-trajneri i parë dhe pjesëtarë tjerë të stafit

Megjithatë, LOJA DO TË ZHVILLOHET!

1 vit

Formacioni i Kosovës

Kosova: Muriqi, Aliti, Voca, Rashica, Halimi, Celina, Zeneli, Rrahmani, Vojvoda, V. Muriqi, Paqarada.

(Foto: Kosovan Football/Twitter)

(Foto: uefa.com)

1 vit

Formacioni i Malit të Zi

1 vit

Lojtarët nisen për në stadium

Përfaqësuesja jonë ka qenë e akomoduar në një hotel në qendër të Podgoricës, ku gjithçka ka kaluar në qetësi.

Sot pak para orës 19:00 i gjithë stafi e kanë lënë hotelin dhe janë nisur për në stadiumin e Podgoricës.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, i pranishëm në Podgoricë

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka udhëtuar në Podgoricë në mbështetje të Përfaqësueses së Kosovës në ndeshjen kundër Malit të Zi.

1 vit

Mali i Zi luan pa tifozë, pa trajner dhe pa futbollistët e lindur në Serbi.

1 vit

Disa të dhëna nga UEFA

Fqinjët takohen për herë të parë

Mali i Zi humbi nga Anglia (1-5) në ndeshjen e fundit në shtëpi

Kosova barazoi ndaj Bullgarisë në debutimin e vet në kualifikimet për Kampionatin Evropian

Mysafirët janë pa humbje në 12 ndeshje radhazi: Tetë fitore, katër barazime

(Foto: Telegrafi/Ridvan Slivova)

1 vit

Pesë ndeshjet e fundit të dy përfaqësueseve

(Foto: uefa.com)

1 vit

Pas presionit të Beogradit, trajneri Tumbakovic refuzon ta drejtojë Malin e Zi ndaj Kosovës – nuk luajnë as futbollistët e lindur në Serbi

Përzgjedhësi i Malit të Zi, Ljubisa Tumbakovic, nuk dëshiron ta drejtojë skuadrën në ndeshjen e sotme (e premte) kundër Kosovës – raporton vijesti.me.

Ljubisa Tumbakovic (Foto: Srdjan Stevanovic/Getty Images/Guliver)

Trajneri dhe lojtarët e lindur në Serbi, kanë qenë nën presion të madh të Beogradit dhe duket se politika ka fituar ndaj futbollit, ashtu që Tumbakovic refuzon të jetë trajner i Malit të Zi në takimin në Podgoricë.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Vlera e lojtarëve të Kosovës

Kosova do luajë të premten duelin e dytë kualifikuese për EURO 2020 ku përballë do ta ketë Malin e Zi.

Por gjatë këtyre ditëve, Kosova ka marr një lajm të mirë, pasi shumica e vlerave të lojtarëve janë në rritje.

Rritjen më të madhe të vlerës e ka arritur Milot Rashica, i cili tashmë do vlejë plot 20 milionë euro.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Shqiptari rekordmen i Malit të Zi që si kapiten do ta pres Kosovën – e nisi me Shqiponjën e Pejës, karrierë në Rusi, Kinë, Belgjikë e Izrael

Djaloshi nga Peja, Fatos Beqiraj do të jetë kapiten i Malit të Zi ndaj Kosovës në ndeshjen që do të zhvillohet të premten.

Shumë kush mund ta mendojë që malazezët do ta bëjnë këtë gjë për inat, por nuk është kështu, pasi Beqiraj pa dyshim është një legjendë e futbollit malazez dhe ndaj Kosovës do të bëhet lojtari me më së shumti paraqitje në histori për këtë kombëtare.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Fakte interesante para takimit Mali i Zi-Kosovë

Vendasit nuk dinë për fitore në katër prej pesë ndeshjeve të fundit në të gjitha garat, dhe do të kenë mungesa të theksuara në këtë për këtë takim.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Statistika, analizë dhe parashikim

Sot, të gjithë sytë e futbolldashësve shqiptarë do të shikojnë kah shteti malazez. Përfaqësuesja e Kosovës do të jetë mysafire e Malit të Zi në kuadër të kualifikimeve për kampionatin evropian të vitit 2020.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Ky pritet të jetë formacioni titullar ndaj Malit të Zi

Trajneri Bernard Challandes thuhet se ka vendosur përfundimisht për formacionin titullar ndaj Malit të Zi.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Challandes ndërron mendje, Amir Rrahmani kapiten i Kosovës ndaj Malit të Zi

Bernard Challandes ka vendosur që Amir Rrahmani të jetë kapiten i Kosovës në ndeshjen ndaj Malit të Zi.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

Zeneli te Dardanët e Mugosa te malazezët: Dy futbollistët që mund të vendosin për takimin Mali i Zi – Kosovë

Malazezët do të jenë nikoqir të Dardanëve në stadiumin e qytetit të Podgoricës, me fillim në ora 20:45.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>

1 vit

IPKO sjell ndeshjen e Kosovës

Duke filluar nga ora 20:45, Sport Kosova 1 dhe Super Sport 3 sjellin ndeshjen me kualitetin më të mirë të videos të shumëpriturën midis Kosovës dhe Malit të zi, në kuadër të kualifikimeve për ‘Euro 2020’.

LEXOJENI LAJMIN E PLOTË >>>