Sot, të gjithë sytë e futbolldashësve shqiptarë do të shikojnë kah shteti malazez. Përfaqësuesja e Kosovës do të jetë mysafire e Malit të Zi në kuadër të kualifikimeve për kampionatin evropian të vitit 2020.

Reklama

Vendi: Podgoricë, Mali i Zi
Koha: 7 Qershor (e premte), 20:45

Stadiumi i qytetit ka kapacitet prej 15230 ulësesh

Lajmet rreth ekipeve

Mali i Zi

Ljubisa Tumbakovic do të has në vështirësi sa i përket krijimit të ekipit startues shkaku i lëndimeve të lojtarëve.

Stefan Savic i Atletico Madridit nuk ka arritur të shërohet me kohë pas një lëndimi dhe nuk do të startojë në ndeshjen kundër ekipit tonë.

Reklama

Edhe sulmuesi më i mirë i malazezëve, i cili luan te Monaco, Stevan Jovetic, nuk do të luajë kundër Dardanëve shkaku i një lëndimi.

Reklama

Danijel Petkovic pritet të mos jetë në shtyllat e portës pasi që nuk ka arritur që me kohë të shërohet nga lëndimi.

As Zarko Tomasevic, qendër mbrojtësi nuk do të luajë kundër nesh shkaku i një dëmtimi.

Sulmuesi pejan, Fatos Beqiraj pritet të startojë që nga minuta e parë në fazën sulmuese të fqinjëve tanë.

Futbollistët e Kosovës

Kosova

Bernard Challendes do të ketë dy mungesa të mëdha në mesfushë për takimin e sotëm.

Hekuran Kryeziu nuk ka arritur që me kohë të shërohet nga një lëndim i marrë muaj më parë me skuadrën e Zurichut.

Reklama

Edhe kapiteni Herolind Shala, gjatë javës së kaluar ka pësuar një dëmtim me Valerengën dhe nuk do të jetë në ekipin startues.

Zvicerani pritet t’i jep hapësirë Idriz Vocës së ekipit të Luzernit si dhe Besart Halimi i skuadrës së Brondbyt.

Reklama

Gjithashtu nuk do të luajë edhe mesfushori i Lazios, Valon Berisha ndërsa mund të paraqitet i sapoafruari në përfaqësueses, Florent Hadërgjonaj.

Fatos Beqiraj

A e dini se…?

Mali i Zi në pesë ndeshjet e fundit ka bilanc prej një fitore, një barazimi dhe tre humbjeve.

Mali i Zi në pesë ndeshjet e fundit ka pësuar së paku një gol në të gjitha garat.

Reklama

Mali i Zi nuk di për fitore që tetori i vitit të kaluar kur fituan kundër Lituanisë.

Futbollistët malazez në tri nga katër ndeshjet e fundit kanë shkaktuar penallti.

Shqiptari rekordmen i Malit të Zi që si kapiten do ta pres Kosovën – e nisi me Shqiponjën e Pejës, karrierë në Rusi, Kinë, Belgjikë e Izrael Shqiptari rekordmen i Malit të Zi që si kapiten do ta pres Kosovën – e nisi me Shqiponjën e Pejës, karrierë në Rusi, Kinë, Belgjikë e Izrael

Kosova nuk ka pësuar 12 ndeshjet rresht në të gjitha garat e njohura nga FIFA.

Kosova ka bilanc prej katër barazimeve dhe tetë fitoreve në të gjitha garat.

Reklama

Kosova humbjen e fundit e ka pasur para dy vjetësh kundër Islandës.

Kosova vetëm në një nga 12 ndeshjet e fundit nuk ka arritur të shënojë gol.

Analizë

Kosova do të mundohet të vazhdojë serinë e ndeshjeve pa humbje edhe kundër malazezëve. Lojtarët kyç të “Dardanëve” kanë qenë në formë të lartë në fund të sezonit të kampionateve. Vedat Muriqi, Arbër Zeneli e Milot Rashica pritet të jenë lojtarët kryesor të takimit, edhe pse kemi dy mungesa të theksuara në mesfushë.

Challandes ka vendosur tashmë, ky pritet të jetë formacioni titullar ndaj Malit të Zi - ndryshime në mbrojtje Challandes ka vendosur tashmë, ky pritet të jetë formacioni titullar ndaj Malit të Zi - ndryshime në mbrojtje
Reklama

Ndërkohë, Malazezët në ndeshjet e fundit nuk kanë pasur paraqitjet të mira duke mos shënuar fitore në katër takimet e fundit. Mali i Zi do të ketë mungesa shumë të mëdha në mbrojtje dhe në fazën sulmuese. Kjo bënë që të favorizohet Kosova, duke shtuar se edhe takimi do të luhet si në një fushë neutrale, pasi që do zhvillohet pa praninë e shikuesve.

Reklama

Parashikim: Mali i Zi 1-1 Kosova