Gjatë të shtunës (14 prill) në kuadër të fazës ‘Final Four’ të Ligës Ballkanike do të zhvillohen dy ndeshjet gjysmëfinale.

Gjysmëfinalja e parë zhvillohet ndërmjet KK Blokotehna-NB dhe BC Levski Lukoil nga ora 15:00 në Samokov, kurse gjysmëfinalja e dytë zhvillohet ndërmjet nikoqirit BC Rilski Sportist dhe debutuesit në këtë fazë, KB Bashkimi, nga ora 18:30.

(Foto: BalkanLeague.net)

Skuadra nikoqire do të përpiqet që ta fitojë trofeun e dytë në këtë garë, pas triumfit që kishte shënuar në vitin 2009. Për ta bërë këtë, ky ekip duhet të jetë i gatshëm për ta tejkaluar presionin e të qenit vendas, duke qenë se pritshmëritë janë të mëdha.

Të gjitha lajmet për KB BASHKIMI Të gjitha lajmet për KB BASHKIMI
Reklama

Rilski do të mbështetet kryesisht në liderin Yordan Bozov, i cili e ka përvojën, ndërsa aty janë edhe basketbollistët, si Wright, Georgiev dh Marinov – shkruan në faqen e Ligës Ballkanike.

Reklama

(Foto: BalkanLeague.net)

Ekipi nga Kosova është debutues në këtë fazë të Ligës Ballkanike. Në sezonin e tretë pjesëmarrës, Bashkimi ka arritur në ‘Final Four’ dhe do të shpresojë të jetë befasia e këtij edicioni.

Pas një fillimi të luhatshëm të sezonit, prizrenasit gjetën lojtarët e duhur dhe trajnerin e duhur dhe janë përmirësuar shumë në javët e fundit.

Aaron Moss është ndër basketbollistët e rëndësishëm të skuadrës, derisa Mikaile Tmusic është zemra dhe shpirti i ekipit.

Reklama

(Foto: BalkanLeague.net)

Vincent Zollo, Frederic Stutz, Urim Zenelaj dhe Altin Morina janë lojtarët që kryejnë rolet kyçe dhe angazhimi i tyre është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

Bashkimi nuk ka asgjë për të humbur në duelin e sotëm (e shtunë), prandaj kjo është një përparësi e madhe kundrejt ekipit nikoqir. /Telegrafi/

Reklama