LAJMI I FUNDIT:

Liga Arabe pranon të ripranojë Sirinë pas pezullimit gati 12-vjeçar

Liga Arabe pranon të ripranojë Sirinë pas pezullimit gati 12-vjeçar

Liga Arabe ka votuar për të ripranuar Sirinë më shumë se një dekadë pasi ajo u “pezullua” pas një shtypjeje të përgjakshme të protestave në rrugë që çuan në luftë civile.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, heqja e pezullimit konsolidon një shtytje rajonale për të normalizuar lidhjet me presidentin e Sirisë, Bashar al Assad.

Vendimi u mor në një takim të mbyllur të përfaqësuesve të qeverive arabe në selinë e ligës në kryeqytetin egjiptian Kajro, tha Gamal Roshdy, zëdhënës i sekretarit të përgjithshëm të aleancës.

Liga Arabe u themelua në vitin 1945 dhe është një aleancë ku disa vende arabe janë zotuar të bashkëpunojnë për çështje të ndryshme, duke përfshirë çështjet ekonomike dhe ushtarake.

Anëtarësia e Sirisë në ligë u pezullua në vitin 2011 pasi shpërtheu një luftë civile e cila ka çuar në vdekjen e më shumë se gjysmë milioni njerëzve, ka thënë Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Lufta civile po vazhdon, por regjimi i Asadit, i cili është akuzuar për përdorimin e armëve kimike ndaj popullit sirian, konsiderohet gjerësisht se ka fituar konfliktin.

Ndryshe, kohët e fundit, disa shtete arabe, përfshirë Arabinë Saudite dhe Egjiptin, janë “ri-angazhuar” me Sirinë në vizita dhe takime të nivelit të lartë.

Megjithatë, disa, përfshirë Katarin, mbeten kundër normalizimit të plotë të marrëdhënieve pa një zgjidhje politike të konfliktit të Sirisë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Vrasësi refuzon të provojë metodën e re të dënimit me vdekje në SHBA

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Kalo në kategori