LAJMI I FUNDIT:

Largohet Turnbull, Morrison kryeministër i ri i Australisë

Largohet Turnbull, Morrison kryeministër i ri i Australisë

Malcolm Turnbull nuk do të jetë më kryeministër i Australisë, pasi u detyrua të largohej sepse kishte humbur besimin në partinë e tij dhe po sulmohej shpesh nga rivalët.

Reklama

Rezultatet e dobëta në votime dhe kryengritja e atyre që cilësohen si deputetë konservatorë, sollën rrëzimin e Turnbull, i cili bëhet kryeministri i katërt që shkarkohet nga kolegët, brenda dekadës së fundit.

Pasuesi i tij do të jetë Scott Morrison, i cili fitoi votimin e brendshëm me rezultatin 45-40 ndaj ish Ministrit të Punëve të Brendshme, Peter Dutton, i cili ishte edhe kundërshtari më i zëshëm i Turnbull.

“Ka qenë një privilegj që të jem udhëheqës i këtij kombi të madh. E dua Australinë, i dua Australianët”, tha Turnbull të premten, në atë që u cilësua si fjalimi i lamtumirës. /tch/

Në trend Botë

Më shumë
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Evropa
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Droni ukrainas sulmon fshatrat ruse, mbesin pa energji elektrike

Evropa
Kalo në kategori