LAJMI I FUNDIT:

I lani dhëmbët para apo pas kafesë? Përgjigjja do t’ju habisë

I lani dhëmbët para apo pas kafesë? Përgjigjja do t’ju habisë

Kafeja ka shumë përfitime shëndetësore, por me kalimin e kohës mund të dëmtojë dhëmbët tuaj

Reklama

Kjo pije është e shijshme, jep energji, por ka një efekt të padëshiruar – krijon një mjedis acid për shumimin e baktereve në gojë, gjë që në afat të gjatë mund të çojë në karies dhe gërryerje të smaltit.

Përveç kësaj, kafeja përmban tanine. Janë molekulat që bëjnë që përbërjet me ngjyrë të ngjiten në dhëmbë dhe u japin atyre një ngjyrë të verdhë. Edhe një filxhan kafe mund të njollosë dhëmbët tuaj dhe me kalimin e kohës kjo çon në një çngjyrosje më të dukshme.

Disa ekspertë thonë se ndërprerja e kafesë krejtësisht do të ishte ideale për shëndetin e dhëmbëve. Por për shumë, kjo mund të mos jetë alternativa më e mirë, sepse kafeja është më shumë se thjesht një pije, transmeton Telegrafi.

Nëse dëshironi një filxhan kafe mëngjesi, por nuk dëshironi të përjetoni aq shumë efekte të padëshiruara në dhëmbët tuaj, ekspertët rekomandojnë të lani dhëmbët përpara se të pini kafe.

Mund të duket kundërintuitive, por substancat në pastën e dhëmbëve në fakt veprojnë si një barrierë për të mbrojtur smaltin. Mendojeni këtë si një masë parandaluese.

Megjithatë, larja e dhëmbëve pas kafesë mund të dobësojë më shumë smaltin dhe të bëjë që njollat të mbeten edhe më gjatë në sipërfaqe.

Në raste ekstreme, thjesht mund ta shpëlani gojën me ujë pasi të keni pirë kafen. Pështyma juaj, e cila ka një pH neutrale, neutralizon vetë kimikatet e kafesë brenda gjysmë ore. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

A mjaftojnë pesë orë gjumë gjatë natës për t’u ndjerë mirë?

Shëndetësi
Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Cilat janë simptomat e sëmundjes së legjionarëve, me të cilat mund të infektoheni kur derdhet uji nga çezma apo dushi?

Shëndetësi
Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Kafe me gjalpë, mënyra më e mirë për të humbur në peshë

Shëndetësi Lajme
Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Të gjithë mendojnë se është normale, por mund të jetë një simptomë e një sëmundjeje kronike: Shikoni bërrylin sa më parë

Shëndetësi
Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Dhimbja e këmbëve? Simptomat, shkaqet, diagnostikimi, trajtimi dhe parandalimi

Shëndetësi
Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Interpretimi i pasqyrës së gjakut: Çfarë kuptimi kanë ato shkurtesa dhe në çfarë udhëzojnë vlerat e tyre!

Shëndetësi
Kalo në kategori