LAJMI I FUNDIT:

Lajmi se është rrëmbyer një aeroplan evakuimi në Kabul krijoi konfuzion gjithandej – por çfarë ndodhi në të vërtetë?

Lajmi se është rrëmbyer një aeroplan evakuimi në Kabul krijoi konfuzion gjithandej – por çfarë ndodhi në të vërtetë?

Konfuzioni mbretëroi të martën mes mesazheve kontradiktore nëse një aeroplan ukrainas ishte rrëmbyer në Afganistan.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Yevgeny Yenin, zëvendësministri i jashtëm i Ukrainës, kishte thënë se aeroplani u “rrëmbye de fakto” nga aeroporti i Kabulit më 15 gusht, nga ku “fluturoi për në Iran me një grup udhëtarësh të panjohur në vend që të evakuonte ukrainasit”.

Megjithatë, ministria e jashtme e Yenin atëherë mohoi pretendimet.

Zëdhënësi i ministrisë Oleg Nikolenko i tha agjencisë së lajmeve AFP se pretendimet e Yenin “nuk korrespondojnë me realitetin”.

“Nuk ka aeroplanë ukrainas të rrëmbyer në Kabul ose diku tjetër”, kishte thënë Nikolenko.

Sipas euronews, përcjell Telegrafi, të tre aeroplanët – dy civilë dhe një ushtarak – që Kyiv mori me qira për të evakuuar shtetasit e tij nga Afganistani “u kthyen në Ukrainë të sigurt” duke transportuar gjithsej 256 pasagjerë në bord, shtoi ai.

Ndërkohë një burim në qeverinë ukrainase i tha AFP se aeroplani i përmendur nga Yenin ishte duke u negociuar me qëllim pjesëmarrjen e tij të mundshme në operacionin për evakuimin e shtetasve ukrainas, por ky projekt kishte dështuar sepse aeroplani ishte larguar nga Kabuli pa paralajmërim javën e kaluar.

“Ne donim ta ngarkonim atë, por ai u largua pa marrë askënd”, shtoi burimi. “Askush nuk e rrëmbeu atë”, tha ajo pa qenë në gjendje të specifikonte destinacionin e aeroplanit ose datën e saktë të nisjes së tij.

Ndryshe, Ukraina deri më tani ka organizuar tri fluturime evakuimi që u larguan nga Kabuli më 15, 21 dhe 23 gusht, përfshirë ukrainasit dhe afganët, si dhe regjisoren Sahraa Karimi, yll i kinemasë së pavarur afgane. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Moment historik për Turqinë, aeroplani luftarak i gjeneratës së pestë KAAN kryen me sukses fluturimin e parë

Turqia
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa

"Operacioni dhjetori", njësia paraushtarake ruse që lufton përkrah ukrainasve kishte planifikuar nxjerrjen e Navalnyt nga burgu

Evropa
Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Rusia nuk ka mundësi të prodhojë mjaftueshëm municione për luftë

Evropa
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

“Është një metodë e vjetër e operativëve të KGB-së”, një burim nga burgu ku mbahej Navalny pretendon se e di si u vra kritiku i Putinit

Evropa
Kalo në kategori