Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka dhënë detaje nga takimi në nivel ekspertësh në Bruksel ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe.

Ai ka thënë se me kryenegociatorin e Kosovës Skënder Hyseni dhe atë të Serbisë Marko Gjuriq kanë diskutuar për pretendimet e përbashkëta financiare dhe pronësore.

“Sapo përfunduam bisedimet e sotme me kryenegociatorët Marko Gjuriq dhe Skënder Hyseni mbi pretendimet e përbashkëta financiare dhe pronësore. Diskutimet tona konfirmuar kompleksitetin dhe ndjeshmërinë e çështjes. Do të vazhdojë”, ka shkruar Lajçak në Twitter.