LAJMI I FUNDIT:

Ky qen është një mbrojtës: Është më i fortë se ujqërit

Ky qen është një mbrojtës: Është më i fortë se ujqërit

Turqit janë aq krenarë sa e vendosën imazhin e tij në pullat postare

Qeni i Kangalit, i quajtur shkurtimisht Kangal, është një nga qentë mbrojtës më të mirë. Ai është mbrojtës si ndaj pronarit ashtu edhe ndaj tufës që ruan. Në të njëjtën kohë, ai është shumë i butë me fëmijët.


Kangali është qen kombëtar i turqve. Turqia është shumë krenare për këtë racë, prandaj imazhi i kangalit është në pullat postare të Turqisë.

Fatkeqësisht, qeni kangal është një specie e rrezikuar sot, sepse ka gjithnjë e më pak kangalë të racës së pastër. Njëherë e një kohë, qeni Kangal përdorej si kujdestar i tufave të deleve, gjë që ndodh edhe sot në rajonet malore të Turqisë. Kjo ishte karakteristika e tij, sepse është jashtëzakonisht i shpejtë, i guximshëm dhe ka instinkte dhe reflekse të shkëlqyera, transmeton Telegrafi.

Karakteristikat kryesore dhe pamja

Kangali është një qen i gjatë me këmbë të gjata dhe peshë të vogël, kështu që mund të vrapojë shumë shpejt, në vërsulje madje edhe 50 kilometra në orë. Ai nuk është një qen gjakatar, por është i guximshëm dhe si një luftëtar i madh hyn në përleshje edhe me ujqër.

Meshkujt arrijnë një lartësi prej rreth 75 cm, peshojnë deri në 60 kilogramë, ndërsa femrat janë më të vogla, por po aq të forta. Këlyshët përparojnë shpejt.

Kangalët kanë një ngjyrë të zezë të fortë në vesh dhe në surrat, ndaj njihen edhe me emrin Karabashi, e përkthyer si “kokë e zezë”, dhe janë të mbuluara me flokë të trashë dhe të lëmuar.

Cilat janë racat e rrezikshme të qenve që ndalohen në Evropë?
Lexo po ashtu Cilat janë racat e rrezikshme të qenve që ndalohen në Evropë?

Ata janë mbrojtës ndaj pronarit të tyre

Tipari i tyre më i rëndësishëm është se ata janë mbrojtës ndaj pronarit të tyre, gjë që mund të jetë disi problematike, sepse ata janë mosbesues ndaj atyre që nuk i njohin. Njohësit me përvojë të kësaj race pohojnë se kjo mund të zgjidhet me stërvitje në moshë të re. Ata janë kokëfortë, kështu që pronari duhet të jetë këmbëngulës dhe konsistent në stërvitje.

Kangali jeton deri në 15 vjet

Mos merrni një kangal nëse nuk keni një oborr të madh ose aftësinë për ta drejtuar atë çdo ditë. Për sa i përket jetëgjatësisë, qeni Kangal jeton nga 12 deri në 15 vjet. Ata nuk janë të ndjeshëm ndaj sëmundjeve. Me vaksinimet e rregullta dhe ushqimin e duhur, kangal do të jetë mbrojtësi dhe miku juaj besnik dhe besnik për një kohë të gjatë.

Pesë racat më kokëforta të qenve: Të pavarur përdorin inteligjencën e tyre për të arritur çfarëdo qëllimi
Lexo po ashtu Pesë racat më kokëforta të qenve: Të pavarur përdorin inteligjencën e tyre për të arritur çfarëdo qëllimi

Çmimi i një qenush Kangal shkon deri në 600 euro

Qentë e racës së pastër Kangal do të jenë shumë të vështira për t’u marrë. Duhet të jesh i sigurt për shitësin, sepse edhe në Turqi është e vështirë të gjesh kangalin origjinal. Çmimet variojnë, por çmimi është midis 300 dhe 600 euro për një qenush Kangal.

/Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Pema nën të cilën nuk duhet të qëndroni edhe kur bie shi: Është më e rrezikshmja në botë

Pema nën të cilën nuk duhet të qëndroni edhe kur bie shi: Është më e rrezikshmja në botë

Kopshtaria
Burgu ku njerëzit shkojnë vullnetarisht: Ata flenë në dysheme dhe paguajnë për gjithçka në fund

Burgu ku njerëzit shkojnë vullnetarisht: Ata flenë në dysheme dhe paguajnë për gjithçka në fund

Çfarë të vizitosh
Një truk për të parandaluar mjegullimin e syzeve sa herë që kaloni nga i ftohti në ambient të ngrohtë

Një truk për të parandaluar mjegullimin e syzeve sa herë që kaloni nga i ftohti në ambient të ngrohtë

Stil
Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Truku për pastrimin e frigoriferit ngrirës: Një gjë e vogël mund t'ju ndihmojë të hiqni qafe akullin e grumbulluar

Bëje vet
Këto tri shenja të horoskopit janë të prirura për t’u bërë sipërmarrëse

Këto tri shenja të horoskopit janë të prirura për t’u bërë sipërmarrëse

Astrologji
A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

A e dini pse nuk preferohet të pini kafe në aeroplan

Lifestyle
Kalo në kategori