LAJMI I FUNDIT:

Kush është Ricky Regufe, njeriu që i qëndron afër Ronaldos dhe organizon gjithçka në jetën e tij të re në Arabinë Saudite – madje edhe kontratën 200 milionëshe në vit

Kush është Ricky Regufe, njeriu që i qëndron afër Ronaldos dhe organizon gjithçka në jetën e tij të re në Arabinë Saudite – madje edhe kontratën 200 milionëshe në vit

Kur ai mbërriti në Arabinë Saudite për të përfunduar transferimin e tij në Al-Nassr, nuk ishte befasi të shihje Cristiano Ronaldon të rrethuar nga miku i tij i ngushtë Ricardo Regufe.

Reklama

Dyshja kanë qenë thuajse të pandashëm që nga takimi në vitin 2003, me Regufe një prani të vazhdueshme në çdo hap të karrierës së portugezit, nga koha si adoleshent te Sporting Lisbona te ikona globale që nënshkroi një marrëveshje rekorde në Arabinë Saudite.

Regufe ishte përgjegjës për orkestrimin e lëvizjes së bujshme të Ronaldos  prej 200 milionë eurosh në vit, me 43-vjeçarin një prani jetike në jetën e yllit si mik dhe menaxher personal i tij.

Ricardo Regufe, djathtas, kishte ndërmjetësuar marrëveshjen që Cristiano Ronaldo të bashkohej me Al-Nassr.

I njohur si Ricky, ai është fotografuar vazhdimisht në krah të 37-vjeëarit gjatë gjithë karrierës së tij. Qoftë atëherë kur ylli ka marrë Topin e Artë, ka shkuar me pushime, dhe madje edhe brenda përbërjes së ekipit kombëtar portugez – shumë për bezdinë e supozuar të shokëve të skuadrës së yllit.

Miqësia e çiftit zgjat 20 vjet më parë pasi u takuan për herë të parë në vitin 2003. Regufe kishte hequr dorë nga ëndrra e tij për t’u bërë një futbollist profesionist në moshën 21-vjeçare, kur filloi të ndiqte një karrierë në marketingun sportiv.

Ai u rekrutua nga Nike për t’u kujdesur për interesat e tyre në vendin e tij të lindjes, në Portugali, me njeriun e ri të marrdhënieve me publikun që takoi një Ronaldo 16-vjeçar në atë kohë në Sporting Lisbonë.

Regufe pati një ndikim të madh në sigurimin e krijimit të lidhjeve të ngushta të pesë herë fituesit të Topit të Artë me gjigantin e veshjeve sportive,  duke e bindur me sukses anësorin adoleshent që të nënshkruante një marrëveshje këpucësh me Nike, e cila është bërë më fitimprurëse që atëherë.

Ai e pranoi vetë se marrëveshja ishte një ndryshim i lojës për Ronaldon, Nike dhe veten e tij.

“Fillimi i punës për Nike në moshën 21-vjeçare ishte një ëndërr e realizuar! Dhe nuk e dija se do të ndryshonte jetën time përgjithmonë! 2 vjet pasi kam filluar, kam nënshkruar me lojtarin më të mirë të të gjitha kohërave”, ka shkruar Regufe në LinkedIn.

Regufe ishte çelësi që Ronaldo nënshkroi një marrëveshje këpucësh me Nike gjatë pjesës së hershme të karrierës së tij

“Ky ishte një ndryshim i plotë i lojës për Nike, për CR dhe për mua padyshim! Çfarë udhëtimi i mrekullueshëm ishte! 18 vite pune për një kompani kaq të madhe me kaq shumë kolegë, lojtarë, trajnerë, agjentë, etj”.

“Kam mësuar shumë me të gjithë ata. Më ndihmoi të arrij më të mirën me shumë përkushtim, pasion, punë të palodhur, elasticitet dhe qëndrueshmëri! Nuk ka vijë fundi…!”, ka thënë më tej ai.

Ndërsa menaxhimi i anës komerciale të Ronaldos ishte roli fillestar për Regufe, lidhja është shtrirë shumë përtej interesave të biznesit të sulmuesit të superyllit.

Dyshja kanë pasur një marrëdhënie të ngushtë me Regufe, një i besuar i ngushtë i Ronaldos

Ronaldo ka postuar rregullisht foto për Regufe së bashku me familjen e tij, duke ndarë vaktet me të dhe djalin e tij.

Llogaritë e ekzekutivit në mediat sociale kanë dokumentuar gjithashtu udhëtimet e tij me Ronaldon, duke përfshirë vizitat për të parë yllin e UFC, Conor McGregor dhe boksierin Gennady Golovkin.

Pavarësisht se u bë pjesë e jetës së Ronaldos, duke përfshirë shërbimin si kameraman në raste të ngjarjeve të mëdha, duke përfshirë ardhjen e tij në Arabinë Saudite, Regufe ka publikuar edhe foto nga jeta e tij personale në Instagram.

Ai ishte në mesin e ekipit të Ronaldos kur ata vizituan Conor McGregor (në qendër) në Las Vegas

Ai është i martuar me blogeren Claudia Dinis – të cilat të dyja u panë me bluza të Ronaldos në kanalet e tyre të mediave sociale – dhe dyshja kanë një vajzë.

Puna e përgjithshme e Regufe gjatë karrierës së tij është vlerësuar, me drejtorin aktual sportiv të Liverpoolit, Julian Ward, ndër ata që kanë folur me dashuri për të. Ward miratoi ekzekutivin në LinkedIn në vitin 2013, pasi kishte punuar më parë në federatën portugeze midis viteve 2008 dhe 2010.

“Ricardo është një profesionist inteligjent dhe i organizuar që ka krijuar marrëdhënie të forta me trajnerë, lojtarë dhe praktikues që punojnë në sportin e nivelit elitar”, shkroi Ward.

Regufe është e martuar me blogeren e modës Claudia Dinis, dhe çifti ka një vajzë

Ricardo ka një vlerësim të qartë të kërkesave të sportit ndërkombëtar dhe atij profesionist. Njohuritë e tij për industrinë e futbollit e lejuan atë të identifikonte dhe të mbështeste atletët kryesorë që përfaqësonin markën Nike.

“Aftësitë e tij të shkëlqyera personale, integriteti dhe mënyra e afrueshme nënkuptonin se ai ishte gjithmonë një kënaqësi për të punuar së bashku”, vazhdoi ai.

Sipas Athletic, Regufe u pa në mënyrë të ngjashme nga Manchester United, me menaxherin personal të Ronaldos që shihej si një ‘operator efektiv’, por klubi zotëronte ‘aftësinë për të bindur yllin për të bërë gjëra’.

Prezenca e tij në ndeshjet e Portugalisë thuhet se është vënë në pikëpyetje nga disa lojtarë

Hierarkia e klubit thuhet se e konsideroi Regufe si pikën e parë të kontaktit nëse kërkon që ylli të bëjë paraqitje për klubin jashtë fushës.

Zgjatja e rolit të Regufe në jetën e Ronaldos, megjithatë, i ka zhgënjyer të tjerët në mënyrën e gabuar, me praninë e tij që ka qenë një burim polemikash gjatë rrugëtimit të Portugalisë në Kampionatin Botëror në Katar.

Sipas raportimeve në Portugali, Regufe kishte një ‘ndikim të tepruar’ mbi yllin, me një numër lojtarësh që nuk ishin në gjendje të ‘kuptojnë arsyen’ e bashkimit të tij me skuadrën.

Regufe - e majta e dyta - ka qenë një bashkëpunëtor i ngushtë i sulmuesit legjendar që nga viti 2018.

Menaxheri personal i Ronaldos thuhej se ndante hapësirat e caktuara për lojtarët, me disa pyetje se pse ai është gjithmonë në afërsi me ekipin – përfshirë gjatë ditëve të ndeshjeve.

Megjithatë, Regufe është parë prej kohësh brenda formacionit portugez, duke marrë pjesë në sukseset dhe zhgënjimet e Ronaldos me ekipin kombëtar.

Regufe që atëherë është parë në fushë në shumë raste, më së shumti duke u bërë i pari që festoi me sulmuesin kur Portugalia triumfoi në finalen e Euro 2016, një ndeshje ku Ronaldo u largua nga fusha në lot për shkak të një lëndimi.

Regufe përmbush rolin e menaxherit personal të Ronaldos dhe kalon shumë kohë me familjen e tij

E tillë është marrëdhënia e tyre, dyshja u panë përkrah njëri-tjetrit në fushë pas triumfit në kohën shtesë kundër Francës.

Pasi ka menaxhuar kryesisht anën komerciale të karrierës së Ronaldos, ndikimi i Regufe thuhet se është zgjeruar vitet e fundit, që kur u largua nga Nike për t’u bërë menaxheri i tij personal në 2018.

Përfshirja e tij u rrit më tej pas ndarjes së Ronaldos me super agjentin Jorge Mendes, i cili kishte mbikëqyrur lëvizjet e mëdha të portugezit gjatë gjithë karrierës së tij.

Regufe u raportua të ketë pasur një 'ndikim të tepruar' mbi yllin portugez

Ndarja pasoi një mosmarrëveshje të supozuar për intervistën e diskutueshme të Ronaldos me Piers Morgan, me përshpejtimin e largimit të tij nga Manchester United në nëntor.

Ashtu si Mendes, Regufe besohet se e ka këshilluar Ronaldon kundër intervistës, e cila u pa se i kishte dhënë fund çdo shprese të vazhdueshme për t’u bashkuar me një skuadër të madhe evropiane.

Regufe megjithatë në vend të kësaj u hap përpara për të udhëhequr negociatat për lëvizjen e tij në Al-Nassr, duke e bërë përfshirjen e tij në rritje në karrierën e tij sportive.

Me Ronaldon duke nisur një udhëtim të ri në Arabinë Saudite, ‘lojtari unik’ padyshim që do të ketë Regufe pranë tij në çdo hap të rrugës për të mbështetur jetën e re që ai dhe familja e tij do të kenë në Lindjen e Mesme. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Zyrtare: Leicester City liron shtatë lojtarë

Premier League
Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Zyrtare: Chelsea kompleton transferimin e talentit që u kërkua nga gjigantët evropianë

Premier League
Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Lionel Messi bën një kërkesë speciale për Arabinë Saudite mes vendimit për të ardhmen

Ndërkombëtare
Prishtina si gjithmonë e bën ligjin në Kupën e Kosovës, mposht Gjilanin në finale - tani në pritje të licencimit për garat evropiane

Prishtina si gjithmonë e bën ligjin në Kupën e Kosovës, mposht Gjilanin në finale - tani në pritje të licencimit për garat evropiane

Superliga
PSG shënon humbje të mëdha menjëherë pas largimit të Messit

PSG shënon humbje të mëdha menjëherë pas largimit të Messit

Ligue 1
Moises Caicedo arrin marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Moises Caicedo arrin marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Premier League
Kalo në kategori