LAJMI I FUNDIT:

Kush është Hakan Fidan, kryediplomati i ri i Turqisë?

Kush është Hakan Fidan, kryediplomati i ri i Turqisë?

Hakan Fidan, kreu i agjencisë turke të inteligjencës “Organizata Kombëtare e Inteligjencës [MIT]”, është emëruar në postin e ministrit të Jashtëm në kabinetin e ri të shpallur nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan.

Reklama

Fidan, i cili merr detyrën nga Mevlut Cavusoglu si kryediplomati i vendit, ka lindur në lagjen Hamamonu të Ankarasë në vitin 1968, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ai u diplomua në një shkollë ushtarake dhe një pjesë të konsiderueshme të studimeve akademike kreu gjatë shërbimit të tij në Forcat e Armatosura Turke [TSK].

Gjatë detyrës së tij jashtë shtetit në NATO, Fidan mori diploma universitare në politikë dhe shkenca menaxheriale nga Universiteti i Maryland, që u pasua nga diploma master dhe doktoraturë nga Departamenti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Bilkent.

Pas shërbimit të tij në TSK, Fidan u përqendrua në jetën akademike dhe dha mësime rreth marrëdhënieve ndërkombëtare në universitetet Hacettepe dhe Bilkent në kryeqytetin turk të Ankarasë.

Fidan mbante poste kritike në politikën e jashtme dhe sigurinë në institucionet shtetërore.

Fidan, 55-vjeç, u emërua shef i MIT nga kryeministri i atëhershëm Erdogan në maj të vitit 2010.

Përpara emërimit të tij në MIT, Fidan punonte në zyrën e Erdogan-it si zëvendës nënsekretar.

Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Azia
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Evropa
Kalo në kategori