LAJMI I FUNDIT:

Kusari-Lila për mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri: Nuk mund të pranohet që dhuna si standard të jetë ajo që shtynë përpara kërkesat

Kusari-Lila për mbajtjen e zgjedhjeve të reja në veri: Nuk mund të pranohet që dhuna si standard të jetë ajo që shtynë përpara kërkesat
Foto: Arkiv

Shefja e Grupit Parlamentar të LVV-së, Mimoza Kusari-Lila ka folur për situatën në veri të vendit dhe kërkesën për përsëritjen e zgjedhjeve në atë pjesë.

Reklama

Kusari-Lila ka thënë se dihen cilat janë procedurat të cilat duhet të ndiqen për përsëritje të zgjedhjeve.

“Sa i përket kërkesës për përsëritje të zgjedhjeve dihen procedurat, e para është me dorëheqje të kryetarëve aktualë dhe e dyta me mbledhje të nënshkrimeve të listës së votuesve, dhe dorëzimi e pastaj shqyrtimi nga Ministria e Administrim dhe Pushteti Lokal”, ka thënë Kusari-Lila.

Ajo shtoi se mbetet të shihet, por duhet të jetë me forma dhe metoda demokratike të parapra me ligj dhe jo në mënyrën dhe formën si e kishim shpërfaqjen e mospranimit kinse nga komuniteti serb.

“Ajo çfarë nuk mund të pranohet është që dhuna si standard të jetë ajo që shtynë përpara kërkesat, por në format tjera demokratike ato shqyrtohen”, tha Kusari-Lila.

Ajo shtoi se askush nuk ju ka bërë presion kryetarëve të katër komunave që të dorëhiqen (ish-kryetarët nga Lista Serbe), ai presion ka ardhur nga Beogradi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Kalo në kategori