LAJMI I FUNDIT:

Kurti: 80 për qind e punëtorëve të sektorit privat po e mbushin buxhetin, nuk duhet të falimentoj Kosova nga një kërkesë e vetme

Kurti: 80 për qind e punëtorëve të sektorit privat po e mbushin buxhetin, nuk duhet të falimentoj Kosova nga një kërkesë e vetme

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se 80 për qind e punëtorëve në Kosovë janë të punësuar në sektorin privat.

Kurti gjatë një konference për medie, duke iu referuar grevës së mësimdhënësve, është shprehur se nga një kërkesë e vetme nuk duhet të falimentoj shteti, shkruan Telegrafi.


“80 për qind e punëtorëve në Kosovë janë më sektorin privat, ata e mbushin buxhetin, 20 për qind e tyre janë në atë publik”, tha Kurti.

“Nuk janë të gjithë mësimdhënës, mua më duhet një qasje më universale, derisa unë ballafaqohesha me një kërkesë partikulare. Nuk duhet të falimentoj shteti, insistimi i tij është moskokëçarje”, përfundoi ai.

Kujtojmë se sektori i arsimit ndodhet në grevë, pasi SBASHK-u po kërkojnë 100 euro shtesë deri në miratimin e Ligjit për Paga. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Bislimi pas marrëveshjes KEDS - Elektrosever: Tash duhet edhe hapa tjerë për t'i dhënë fund ilegalitetit në mospagesë të rrymës në veri

Bislimi pas marrëveshjes KEDS - Elektrosever: Tash duhet edhe hapa tjerë për t'i dhënë fund ilegalitetit në mospagesë të rrymës në veri

Ekonomi
Është koha ta vizitoni kryeqytetin piktoresk të Evropës

Është koha ta vizitoni kryeqytetin piktoresk të Evropës

Prishtina Ticket
Një botë e tërë e lodrave në Viva Fresh Store për festat e fundvitit!

Një botë e tërë e lodrave në Viva Fresh Store për festat e fundvitit!

Viva Fresh Store
VitaLand shndërrohet në vend të përrallave për festat e fundvitit

VitaLand shndërrohet në vend të përrallave për festat e fundvitit

Vitaland
Ngrohtorja solare, nënshkruhet marrëveshja mbi 80 milionë euro mes MFTP-së dhe Termokosit

Ngrohtorja solare, nënshkruhet marrëveshja mbi 80 milionë euro mes MFTP-së dhe Termokosit

Ekonomi
Marketit të ndërtimit në ALBI MALL i bashkohen edhe Marigona Hill, BUTRINTI Group dhe Telegrafi Real Estate

Marketit të ndërtimit në ALBI MALL i bashkohen edhe Marigona Hill, BUTRINTI Group dhe Telegrafi Real Estate

Marketi i Ndërtimit
Kalo në kategori