LAJMI I FUNDIT:

Kryeziu: Haxhi Shala po mbahet në zyrat e EULEX-it, pritet që gjatë ditës të transferohet në Hagë

Kryeziu: Haxhi Shala po mbahet në zyrat e EULEX-it, pritet që gjatë ditës të transferohet në Hagë
Foto: Arkiv

Ish-eprori i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Haxhi Shala, i cili u ndalua të hënën nga Gjykata Speciale pritet që gjatë ditës të transferohet për në Hagë.

Kështu ka deklaruar për Telegrafin kryetari i OVL UÇK-së në Malishevë, Metush Kryeziu.

Specialja aksion në Prishtinë, raportohet se Haxhi Shala po intervistohet
Lexo po ashtu Specialja aksion në Prishtinë, raportohet se Haxhi Shala po intervistohet

Ai ka thënë se Shala, i njohur si Komandant “Topi” aktualisht po mbahet në zyrat e misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EULEX).


“Haxhiu po mbahet në zyrat e EULEX-it dhe sipas disa burimeve, pritet që sot të tranferohet për në Hagë”, ka deklaruar Kryeziu.

Gjatë ditës së djeshme EULEX-i ishte në shtëpinë e Shalës por sipas kreut të OVL UÇK-së në Malishevë, nga aty nuk është marrë asgjë.

Ndërkohë Zyra e Prokurorit të Specializuar, me seli në Hagë, nuk ka dashur të komentojë këtë rast, por ka konfirmuar se janë duke u zhvilluar operacione në Kosovë.

“Zyra e Prokurorit të Specializuar është duke zhvilluar operacione të vazhdueshme në Kosovë dhe nuk ka komente të mëtejme”, kanë thënë nga kjo zyrë për Telegrafin.

Kujtojmë se gjatë këtij viti, Specialja ka kryer bastisje në Kosovë, disa prej tyre në pronat e ish-këshilltarëve të Thaçit.

ZPS ka deklaruar se do të hetojë dhe do të ndjekë penalisht të gjithë ata që i frikësojnë apo ndërhyjnë te dëshmitarët, ose “ofrojnë mbështetje financiare apo të ndonjë forme tjetër për vepra të tilla penale”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

BE-ja ende nuk ka marrë vendim për heqjen e masave ndaj Kosovës, Stano thotë se diskutimet po vazhdojnë në Këshill

Jehona Hulaj
Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Ardhja e bashkatdhetarëve, kjo është gjendja në pikat kufitare

Lajme
Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Çanak: Serbia njeh elemente të shtetësisë së Kosovës, por s’e pranon kurrë që e ka njohur

Lajme
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në Greqi dhe Turqi

Lajme
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Një polic dyshohet se ka plagosur akisdentalisht një të mitur në Istog

Kronika e Zezë
Kalo në kategori