LAJMI I FUNDIT:

Kryeministri kanadez në një vizitë të papritur në Kiev

Kryeministri kanadez në një vizitë të papritur në Kiev

Justin Trudeau ka bërë sot një vizitë të papritur në Ukrainë.

Reklama

Udhëheqësi i qeverisë kanadeze bëri nderime për ushtarët e rënë ukrainas në një vend përkujtimor në Kiev.

Vizita është një shfaqje mbështetjeje për shtetin ukrainas, e cila po përgatitet për një kundërofensivë të shumëpritur kundër Rusisë.

Kanadaja, një anëtare e NATO-s, ka ofruar mbështetje ushtarake dhe financiare gjatë gjithë luftës, raporton skynews.

Kryeministri i Kanadasë raportohet se do të takojë udhëheqës shtetëror ukrainas, duke përfshirë presidentin, Volodymyr Zelensky.

Ndryshe, Kanada është një ndër shtetet që i ka mbështetur ukrainasit që nga dita e parë e pushtimit rus, i cili filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar. /Telegrafi/