Rusia filloi një mobilizim agresiv në Ukrainë në fillim të luftës më 24 shkurt, dhe Ukraina nisi një kundërofensivë të fortë që më së shumti ka arritur të shtyjë forcat ruse nga territoret ukrainase si Kievi, Kharkiv dhe Izium.

Megjithatë, pavarësisht humbjeve të fundit, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka thënë se Rusia nuk ka plane “për të marrë më shumë territor nga Ukraina”.

Sipas Reuters, Rusia në vend të kësaj do të përqendrojë përpjekjet e saj për të çliruar katër territoret që aneksoi nga Ukraina në shtator – Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Qeveritë e huaja, përfshirë Shtetet e Bashkuara, thanë se masa është e paligjshme.

Reklama

Në nëntor, Rusia tërhoqi forcat e saj nga Kherson, i vetmi kryeqytet rajonal që Kremlini kishte mbajtur që nga fillimi i luftës.

Reklama

Pavarësisht tërheqjes së forcave të saj nga Khersoni, Rusia vazhdon të thotë se territori është nën kontrollin e Federatës Ruse, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.

Dhe deklarata e tij vjen në kohën kur forcat ukrainase vazhdojnë të luftojnë për të rimarrë territoret e tyre.

“Por megjithatë ka shumë punë përpara për të çliruar territoret; në një numër rajonesh të reja të Federatës Ruse ka territore të pushtuara që duhet të çlirohen”, citohet të ketë thënë Peskov.

Peskov vlerëson se zona që kishte nevojë veçanërisht për “çlirim” ishte Donetsk, për të cilën tha se “ishte ripushtuar” nga trupat ukrainase pasi u aneksua.

Reklama

Sidoqoftë, pavarësisht aneksimit të territoreve nga Rusia, Kremlini nuk ruan kontrollin ushtarak në zonat, siç tregohet nga forcat ukrainase që rimorën Kherson dhe vazhdojnë të luftojnë në Zaporizhzhia.

Reklama

Madje, sipas CNN, Ukraina tha se disa forca ruse po tërhiqeshin nga Zaporizhzhia këtë muaj.

Zaporizhzhia ka qenë një territor konfliktual që nga fillimi i luftës, me bombardime në afërsi të centralit bërthamor.

Në vend që të përqendrojë energjinë e tij në sigurimin e territorit ukrainas, Peskov tha se Kremlini do të vazhdojë me qëllimet e tij të “çmilitarizimit dhe denazifikimit”, të cilat i ka mbajtur që kur nisi pushtimin.

Presidenti rus Vladimir Putin shpesh i është referuar qeverisë ukrainase dhe forcave të saj të armatosura si neo-naziste. /Telegrafi/