LAJMI I FUNDIT:

Krasniqi: Qeveria ta tërheqë menjëherë Projektligjin për Byronë, ka të meta serioze

Krasniqi: Qeveria ta tërheqë menjëherë Projektligjin për Byronë, ka të meta serioze

Drejtori i programeve në organizatën joqeveritare “Demokracia Plus”, Albert Krasniqi, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që menjëherë ta tërheqë nga Kuvendi Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme.

Reklama

Kjo pasi siç ka thënë, Komisioni i Venecias ka konstatuar të meta serioze në këtë Projektligj, “të cilat i kishim ngritur me kohë”.

“Në raportin e publikuar bëhet thirrje që të rishqyrtohet në tërësi nevoja për themelimin e këtij organi. Vihen dyshime që më shumë do të ndërlikonte të gjithë sistemin, sesa që do të mundësonte luftimin efektiv të korrupsionit”, ka shkruar Krasniqi në Facebook.

Miftaraj, ministres Haxhiu: Komisioni i Venecias tha se propozimi i Qeverisë për Byronë ka të meta të mëdha
Lexo po ashtu Miftaraj, ministres Haxhiu: Komisioni i Venecias tha se propozimi i Qeverisë për Byronë ka të meta të mëdha

Tutje, ai ka shtuar se nëse do të miratohej ky Projektligj, do të përbënte rrezik për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut të garantuara me konventa ndërkombëtare dhe me Kushtetutën e vendit.

“Byroja nuk do të kishte as pavarësi në punën e saj dhe do të ishte tejet e ekspozuar ndaj ndikimeve të politikës. Me fjalë të tjera, do të ishte një mekanizëm i rrezikshëm në duart e partive në pushtet për të shantazhuar dhe linçuar kundërshtarët politik”.

“Qeveria duhet ta tërheq menjëherë këtë projektligj nga Kuvendi, për t’i adresuar të gjitha rekomandimet e Komisionit të Venecias”, ka thënë Krasniqi.

Sipas tij, Ministria e Drejtësisë duhet të angazhojë ekspertët më të mirë, “jo të atillë që mendjen e kanë tek ‘pitja’, e cilësinë e ligjeve e krahasojnë me shpejtësinë e shpërndarjes së vajit në tepsi”.

“Lufta kundër korrupsionit nuk duhet të keqpërdoret për qëllime të ulëta politike. Lufta kundër korrupsionit duhet të jetë qëllim në vete!”, ka përfunduar Krasniqi. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Kurti: Nuk mund të ketë kryetarë të rinj në veri pa zgjedhje të reja - adresa për trysni është Beogradi

Kurti: Nuk mund të ketë kryetarë të rinj në veri pa zgjedhje të reja - adresa për trysni është Beogradi

Lajme
Rama përkrah kërkesat e BE-së për depërshkallëzim në veri, Kosovën e quan vëllazërore - Serbinë mike

Rama përkrah kërkesat e BE-së për depërshkallëzim në veri, Kosovën e quan vëllazërore - Serbinë mike

Lajme
Hoxhaj: Organizimi i zgjedhjeve në veri nga OSBE-ja, kthim prapa për Kosovën

Hoxhaj: Organizimi i zgjedhjeve në veri nga OSBE-ja, kthim prapa për Kosovën

Lajme
Tensionet në veri,

Tensionet në veri, "Vatra" i bën thirrje qeverisë së Kosovës të zbatojë kërkesat e Uashingtonit

Lajme
Sveçla: Simboli Z dhe pjesëtarë të grupit Wagner në protesta -dëshmi e origjinës së sulmeve nga kriminelët

Sveçla: Simboli Z dhe pjesëtarë të grupit Wagner në protesta -dëshmi e origjinës së sulmeve nga kriminelët

Lajme
Bislimi i reagon Vuçiqit pasi tha se Serbia i ka zbatuar të gjitha marrëveshjet: Propagandë e pastër

Bislimi i reagon Vuçiqit pasi tha se Serbia i ka zbatuar të gjitha marrëveshjet: Propagandë e pastër

Lajme
Kalo në kategori