LAJMI I FUNDIT:

Konjufca vazhdon me seancën e planifikuar, s’ka seancë të jashtëzakonshme

Konjufca vazhdon me seancën e planifikuar, s’ka seancë të jashtëzakonshme

Partia Demokratike e Kosovës, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë kërkuar që të mbahet seanca e jashtëzakonshme për Policinë, pasi Kuvendi nisi punën për seancën e planifikuar për orën 14:00.

Seanca e jashtëzakonshme për Policinë ishte dashur të mbahej në orën 11:00, por dështoi për shkak të mungesës së deputetëve të pushtetit.

Tash, kur po mbahet vazhdimi i seancës së 5 tetorit dhe janë të pranishëm deputetët e pushtetit, opozita ka kërkuar që fillimisht të mbahet seanca e jashtëzakonshme.


“Ishte kërkesë e opozitës për mbajtje e seancën e jashtëzakonshme. Ju si kryetar në prani të shumicës duhet ta jepni një verdikt për mbylljen apo vazhdimin e asaj seance. Nuk mund të fillojë një seancë pa u dhënë verdikti. Duhet ta respektoni rregulloren e punës së Kuvendit nenin 68.4”, ka thënë deputeti i LDK-së, Armend Zemaj.

Deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, ka theksuar se asnjë seancë apo asnjë temë tjetër nuk është më me prioritet se siguria e Kosovës.

“Pasi kemi kuorum të kthehet seanca dhe ta votojmë rezolutën”, ka thënë Musliu.

Deputeti i AAK-së, Bekë Berisha ka kërkuar që të plotësohen kërkesat e policëve.

“Nuk po dojmë me fitu vota me këtë punë. Ne po duam që policëve t’u paguhet rrezikshmëria, të kenë kushte më të mira”, ka thënë Berisha.

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se ajo seancë nuk ka marrë epilog sepse nuk ka filluar. Ndërsa ka thënë se do të vazhdohet me seancën e planifikuar.

Në trend Lajme

Më shumë
Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Rrëzohet aktakuza kundër Trump, Grenell: Tani është radha e Hashim Thaçit

Politikë
Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Kufizimi i orarit të punës për shkak të temperaturave të larta, IKSHPK publikon listen e atyre që duhet punuar vetëm 4 orë

Lajme
Gërmimet arkeologjike në Cernicë të Gjilanit, çojnë drejt zbulimeve të reja historike në Kosovë

Gërmimet arkeologjike në Cernicë të Gjilanit, çojnë drejt zbulimeve të reja historike në Kosovë

Lajme
Tajlanda zgjat programin e heqjes së vizave për 93 vende, ndër to edhe për Kosovën

Tajlanda zgjat programin e heqjes së vizave për 93 vende, ndër to edhe për Kosovën

Lajme
Drejtori i Shërbimit Korrektues: Faton Hajrizi është larguar pas orës një të mesnatës

Drejtori i Shërbimit Korrektues: Faton Hajrizi është larguar pas orës një të mesnatës

Siguri
Ish-drejtori i SHKK: Ishte për t'u habitur se si Faton Hajrizi me mbi shtatë vite burg u transferua nga Burgu i Sigurisë së Lartë në Smrekonicë

Ish-drejtori i SHKK: Ishte për t'u habitur se si Faton Hajrizi me mbi shtatë vite burg u transferua nga Burgu i Sigurisë së Lartë në Smrekonicë

Siguri
Kalo në kategori