LAJMI I FUNDIT:

Kombet e Bashkuara kërkojnë të bëhen hetime për trazirat në një burg të Venezuelës ku mbetën të vdekur 46 të burgosur

Kombet e Bashkuara kërkojnë të bëhen hetime për trazirat në një burg të Venezuelës ku mbetën të vdekur 46 të burgosur

Zyra e Komisarit të Lartë për të Drejtat e Njeriut në Kombet e Bashkuara, ka kërkuar që të bëhen hetime lidhur me trazirat në një burg në Venezuelë, ku mbetën të vdekur 46 të burgosur, derisa 75 u plagosën.

Reklama

Sipas zyrtarëve të sigurisë, ky është një shqetësim shumë i madh për të drejtat e njeriut, ndërsa u kërkua veprim i menjëhershëm i autoriteteve argjentinase që ta zbardhin rastin, transmeton Telegrafi.

“Iu kërkojmë autoriteteve që të kryejnë hetime të detajuara, të mos lejojnë grumbullimin e të burgosurve dhe t’ju sigurojnë të drejtat elementare”, thuhet në raportin e Kombeve të Bashkuara.

Burgu ku ndodhi ngjarja, është në mesin e burgjeve më famëkeqe të Amerikës Jugore, të njohura për nivel të lartë dhune dhe kushte të dobëta.

Trazirat erdhën menjëherë pasi zyrtarët e burgut, ua ndaluan familjarëve të burgosurve që t’ju sillnin ushqim, si një masë për të parandaluar përhapjen e coronavirusit brenda burgjeve. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Botë
Kalo në kategori