LAJMI I FUNDIT:

Komandanti i Wagner zbulon numrin e mercenarëve të vrarë në Ukrainë

Komandanti i Wagner zbulon numrin e mercenarëve të vrarë në Ukrainë

Gjithsej 22,000 mercenarë të Grupit Wagner janë vrarë në Ukrainë, me 40,000 të tjerë të plagosur, sipas një kanali Telegram të lidhur me Wagner.

Reklama

Deri më 20 maj, 25,000 rekrutë që punonin për grupin paraushtarak ishin “të gjallë dhe të shëndetshëm”, sipas llogarisë, që ia atribuon citatet një komandanti me shenjën e thirrjes “Marx”.

Newsweek thotë se megjithatë nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur identitetin e tij, përcjell Telegrafi.

Putin flet për Prigozhinin, tregon se çfarë oferte i bëri shefit të Wagnerit pas dështimit të puçit ushtarak
Lexo po ashtu Putin flet për Prigozhinin, tregon se çfarë oferte i bëri shefit të Wagnerit pas dështimit të puçit ushtarak

Nga këta rekrut, 15,000 janë në pushim dhe 10,000 janë tani në Bjellorusi, tha komandanti.

Sipas informacionit të postuar nga “Marx” të mërkurën dhe të ripublikuar nga një tjetër kanal shtypi Wagner, gjithsej 78,000 mercenarë të Wagner kanë marrë pjesë në operacionet në Ukrainë.

E Newsweek shkruan se nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur as këto shifra.

Siç vë në pah ky medium, humbjet në fushëbetejë në të dyja anët e luftës së vazhdueshme në Ukrainë janë të vështira për t’u llogaritur dhe as Moska dhe as Kievi nuk publikojnë përditësime të rregullta të numrit të viktimave të tyre.

Biden ka një ‘këshillë’ për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin
Lexo po ashtu Biden ka një ‘këshillë’ për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin

Luftëtarët e Wagner, të përbërë kryesisht nga të dënuar rusë të nxjerrë nga burgjet e vendit, morën pak trajnim zyrtar përpara se të mbërrinin në Ukrainë.

Por ata drejtuan përpjekjet ruse në qytetin e kontestuar lindor të Ukrainës, Bakhmut, përpara se të tërhiqeshin në fund të majit.

Prigozhin ka të ngjarë të ketë vdekur, takimi me Putinin ndoshta është falsifikuar - thotë gjenerali amerikan në pension
Lexo po ashtu Prigozhin ka të ngjarë të ketë vdekur, takimi me Putinin ndoshta është falsifikuar - thotë gjenerali amerikan në pension

Një vendbanim me pak rëndësi strategjike, qyteti i shkatërruar ka qenë një epiqendër e luftimeve të ashpra që nga fundi i verës së vitit 2022.

Ndërkohë shefi i Wagner Group, Yevgeny Prigozhin tha se ai humbi 20,000 luftëtarë të Wagner në betejën disamujore për Bakhmut.

Por më 17 shkurt, zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se SHBA vlerësoi se Wagner kishte pësuar “më shumë se 30,000 viktima, duke përfshirë rreth 9,000 të vrarë në aksion”.

Fati i ardhshëm i Grupit Wagner ishte i pasigurt pas rebelimit të ndërprerë dhe avancimit të tij drejt Moskës në fund të qershorit.

Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi
Lexo po ashtu Skenarët e mundshëm - ja çfarë mund të ndodhë me Grupin Wagner pas dështimit të rebelimit të armatosur në Rusi

Në një marrëveshje të ndërmjetësuar me sa duket nga lideri i fortë i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, Prigozhin ra dakord të zhvendosej në Bjellorusi.

Në anën tjetër, në një fjalim video, presidenti rus Vladimir Putin tha se ushtarët e Wagner mund të “vazhdojnë t’i shërbejnë Rusisë duke lidhur një kontratë me Ministrinë e Mbrojtjes ose agjencitë e tjera të zbatimit të ligjit, ose të kthehen te familja dhe miqtë tuaj”.

“Kushdo që dëshiron, mund të shkojë në Bjellorusi”, shtoi ai. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Vrasja e policit në veri, avokati serb Stojkoviq: Sulmi nuk do të ishte i mundur pa mbështetjen e Aleksandar Vuçiqit dhe BIA-s për FSB-në ruse

Serbia
Kalo në kategori