LAJMI I FUNDIT:

Putin flet për Prigozhinin, tregon se çfarë oferte i bëri shefit të Wagnerit pas dështimit të puçit ushtarak

Putin flet për Prigozhinin, tregon se çfarë oferte i bëri shefit të Wagnerit pas dështimit të puçit ushtarak
Reklama

Vladimir Putin zhvilloi një takim me shefin e Wagnerit, Yevgeny Prigozhin, pesë ditë pasi ai udhëhoqi një revoltë të dështuar kundër hierarkisë ushtarake të Rusisë.

Presidenti rus ka zbuluar detaje të mëtejshme rreth përmbajtjes së bisedës me udhëheqësin e grupit mercenar rus, raporton skynews.


Putin, i intervistuar nga e përditshmja ruse Kommersant, tha se i bëri disa oferta gjatë takimit – duke përfshirë mundësinë që luftëtarët të vazhdojnë të shërbejnë së bashku me ushtrinë ruse.

Biden ka një ‘këshillë’ për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin
Lexo po ashtu Biden ka një ‘këshillë’ për shefin e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin

“Të gjithë ata mund të ishin mbledhur në një vend dhe të vazhdonin shërbimin e tyre”, citoi Kommersant të thoshte presidentin.

“Dhe asgjë nuk do të kishte ndryshuar. Ata do të udhëhiqeshin nga i njëjti person që kishte qenë komandanti i tyre i vërtetë gjatë gjithë asaj kohe”, deklaroi ai.

Duke qenë se lideri rus është komandanti i përgjithshëm i ushtrisë, ai dukej se po nënkuptonte se ata do të mbeteshin brenda ushtrisë ruse, megjithëse nuk e tha këtë në mënyrë eksplicite.

“Shumë prej tyre tundën kokën kur thashë këtë”, deklaroi 70-vjeçari ndërsa konfirmoi se Prigozhin nuk u pajtua me propozimin e tij.

“Prigozhin… tha pasi dëgjoi: “Jo, djemtë nuk do të pajtohen me një vendim të tillë”, tha Putin dhe bëri të ditur se Wagneri nuk ekziston sepse nuk ka ligj për organizatat private ushtarake.

Prigozhin ka të ngjarë të ketë vdekur, takimi me Putinin ndoshta është falsifikuar - thotë gjenerali amerikan në pension
Lexo po ashtu Prigozhin ka të ngjarë të ketë vdekur, takimi me Putinin ndoshta është falsifikuar - thotë gjenerali amerikan në pension

Kjo vjen pasi një zëdhënës i Pentagonit deklaroi se beson që forcat e Wagnerit nuk ishin më “pjesëmarrëse në ndonjë kapacitet të rëndësishëm” në luftën në Ukrainë.

Analistët kanë thënë se një zhvillim i tillë do të dëmtonte përpjekjet e Rusisë për pushtimin e Ukrainës, duke pasur parasysh efektivitetin e luftëtarëve mercenar në krahasim me atë të forcave të armatosura konvencionale të vendit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Botë
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Evropa
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
Kalo në kategori