LAJMI I FUNDIT:

Koleksioni më i madh në botë i pastave të dhëmbëve përfshin edhe ato me aromë uiski dhe wasabi

Koleksioni më i madh në botë i pastave të dhëmbëve përfshin edhe ato me aromë uiski dhe wasabi
Reklama

Një dentist nga Gjeorgjia ka thyer një Rekord Botëror Guinness për koleksionin e 2,037 pastave të ndryshme të dhëmbëve, me aroma të pazakonshme duke përfshirë edhe wasabi dhe uiski.

Dr. Val Kolpakov, i cili ushtron profesionin e tij në Alpharetta, bëri të ditur se koleksioni i tij përfshinë pasta dhëmbësh të rralla nga vende të ndryshme përfshirë edhe Japoninë, Korenë, Kinën, Indinë dhe Rusinë.


“Kam filluar të mbledh koleksionin tim në 2001 për të mësuar më shumë si dentist për të gjitha pastat e dhëmbëve që ishin në dispozicion në treg”, tha Kolpakov për Rekordet Botërore Guinness, shkruan UPI, përcjell Telegrafi.

“Së shpejti kuptova se ky është një hobi shumë interesant dhe u përpoqa të mbledh disa pasta dhëmbësh të vjetra nga vende të tjera”, shton ai.

Kolpakov deklaroi se disa nga tubat më të pazakonta të ekspozuara në “mini muzeun” e praktikës së tij dentare përfshijnë një treshe tubash me shije uiski në varietete thekre, skocez dhe burbon.

Ai tutje tha se pastat e reja të dhëmbëve, të prodhuara nga Don Poynter në vitet 1950, përmbajnë 3 për qind alkool.

Kolpakov shton se ai gjithashtu ka një pastë dhëmbësh me shije wasabi, por ai nuk ka plane ta provojë atë.

“Siç mund ta imagjinoni, mund të mos jetë për njerëzit e dobët”, tha ai. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një grua në Ugandë lindi binjakë në moshën 70-vjeçare pasi mbeti shtatzënë përmes metodës IVF

Një grua në Ugandë lindi binjakë në moshën 70-vjeçare pasi mbeti shtatzënë përmes metodës IVF

Interesante
I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

I pastrehu në Itali fitoi 37 mijë euro në lotari, nuk mund të tërhiqte paratë për shkak të dokumenteve të skaduara – megjithatë autoritetet e ndihmuan

Interesante
Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Baba Vanga parashikoi se në vitin 2024 do të bëhet një atentat ndaj Putinit

Interesante
Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Burri nga Gjermania shet monedhën 2 euroshe për 99 mijë

Interesante
Vietnamezi i cili u ankua për dhimbje koke me muaj të tërë zbuloi se kishte shkopinj në kafkën e tij

Vietnamezi i cili u ankua për dhimbje koke me muaj të tërë zbuloi se kishte shkopinj në kafkën e tij

Interesante
Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Pamje horror - burri ndjeu se familja e tij po vëzhgohej nga dikush, më pas zbuloi përmes kamerave diçka që nuk do ta besonte kurrë

Interesante
Kalo në kategori