LAJMI I FUNDIT:

Koha e qëndrimit të mishit të grirë në frigorifer

Koha e qëndrimit të mishit të grirë në frigorifer
(Foto: Logus)

Mishi i grirë i sapo blerë mund të qëndrojë në frigorifer për një ditë, maksimumi dy, por a mund të qëndrojë edhe për një kohë më të gjatë?

Reklama

Humbja e lagështisë është një nga arsyet kryesore pse mishi i bluar humbet shijen e tij pasi qëndron ulur për një kohë të gjatë, sipas Departamentit amerikan të Bujqësisë, edhe nëse është në frigorifer, që do të thotë se as nuk mund të qëndrojë atje përgjithmonë.

Nëse është trajtuar me nxehtësi dhe është ruajtur siç duhet, mund të ngrihet për dy deri në tre muaj dhe shija nuk do të ndryshojë aq shumë pasi që një pjesë e lagështisë tashmë ka humbur gjatë gatimit.

(Foto: SSS)

Mishi i grirë i papërpunuar mund të ruhet në frigorifer për tre deri në katër muaj.

Sigurisht, se si ruhet është gjithashtu e rëndësishme. Mund të qëndrojë në ambalazhin origjinal deri në dy javë dhe nëse planifikoni ta mbani më shumë se kaq, do të ishte mirë ta mbështillni paketimin me fletë metalike ose ta vendosni në një qese.

Është mirë të shkruhet data nëse është vetëm në qese plastike për t’ia kujtuar vetes se kur është e vlefshme. /KP/

Vendi i cili ka shumë gjasa që po harroni ta pastroni në frigorifer
Lexo po ashtu Vendi i cili ka shumë gjasa që po harroni ta pastroni në frigorifer

Në trend Stil

Më shumë
A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

A e dini se larja e enëve të yndyrshme me ujë të nxehtë është e gabuar?

Bëje vet
Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Truku më i mirë për të “ringjallur” një xhaketë të vjetër lëkure: Ja me çfarë ta lyeni

Bëje vet
Çfarë i ndodh trupit nëse bëni shumë ushtrime, por nuk ushqeheni mirë

Çfarë i ndodh trupit nëse bëni shumë ushtrime, por nuk ushqeheni mirë

Aktivitete sportive
Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Shtëpia me kate në parcelë të ngushtë (Plani detaj)

Dizajn dhe Arkitekturë
Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' -  kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Në fillim janë të këndshëm dhe të ëmbël, por më vonë tregojnë 'fytyrën e vërtetë' - kujdes nga meshkujt e lindur në këto katër shenja

Astrologji
Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Kush do e paguajë faturën? Që të mos ziheni, ja si të veproni në varësi të rasteve

Lifestyle
Kalo në kategori