LAJMI I FUNDIT:

Kina mendohet të jetë përgjegjëse për lëshimin e rrezeve lazer mbi shtetin amerikan Hawaii

Kina mendohet të jetë përgjegjëse për lëshimin e rrezeve lazer mbi shtetin amerikan Hawaii

Një satelit kinez duket se fshihet pas dritave misterioze jeshile të javës së kaluar që pulsuan në Hawaii.

Reklama

Astronomët kanë zbuluar se një satelit kinez lëshoi rreze lazer jeshile mbi shtetin amerikan, transmeton Telegrafi.

Shpërthimet e lazerit fillimisht mendohej se vinin nga ICESat-2 i NASA-s, një satelit orbital i ngarkuar me matjen e lartësisë.

Dritat jeshile u vërejtën për herë të parë nga shkencëtarët në Observatorin Kombëtar Astronomik të Japonisë (NAOJ) në kamerën e yllit Subaru-Asahi të vendosur në teleskopin Subaru.

Më vonë, NAOJ bëri një shënim korrigjues, duke zbuluar se kandidati më i mundshëm përgjegjës për këto rreze lazer ishte Kina.

Më vonë, NAOJ bëri një shënim korrigjues, duke zbuluar se ‘kandidati më i mundshëm’ për rrezet lazer ishte Kina.

Shkencëtarët e NASA-s “bënë një simulim të trajektores së satelitëve që kanë një instrument të ngjashëm dhe gjetën një kandidat më të mundshëm si instrumenti ACDL nga sateliti kinez Daqi-1/AEMS”, tha agjencia.

Agjencia kërkoi falje për konfuzionin, duke thënë: “Ne i vlerësojmë vërtet përpjekjet e tyre në identifikimin e dritës.

“Na vjen keq për konfuzionin tonë në lidhje me këtë ngjarje dhe ndikimin e tij të mundshëm në ekipin e ICESat-2”.

Pamjet e incidentit tregojnë dritën e gjelbër lazer që mbi qiellin me re mbi Maunakea në Hawaii.

Roy Gal i Institutit të Astronomisë në Universitetin e Hawait tha për mediat lokale se sateliti ka të ngjarë të ketë matur ndotësit e mjedisit, por ekspertët e sigurisë amerikane nuk janë të bindur.

Incidenti vjen pas balonës spiune kineze dhe objekteve të tjera të paidentifikuara të rrëzuara mbi SHBA ditët e fundit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Gerashchenko: 16,000 persona gjenden në “zonën kritike” pas shkatërrimit të digës

Evropa
Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Ukrainasit përgjojnë telefonatat e rusëve, paralajmërojnë se forcat pushtuese planifikojnë shkatërrimin e digave tjera

Evropa
Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Shkatërrohet një digë e rëndësishme pranë Khersonit, publikohen pamjet - Zelensky thërret një takim urgjent

Botë
Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Rusët pro-ukrainas: Ne vramë një kolonel rus - ai kishte vrarë civilë edhe në Jugosllavi

Botë
Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Hulumtimi i Der Spiegel: Putini kurrë nuk ka qenë super spiuni sovjetik që dëshironte që bota ta besojë – ishte thjesht djaloshi i porosive në KGB

Evropa
Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Agjencia ukrainase Energoatom: Shkatërrimi i digës mund të ketë pasoja negative për centralin bërthamor

Evropa
Kalo në kategori