LAJMI I FUNDIT:

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Kılıçdaroglu humb imunitetin, ai mund të përfundojë në gjykatë për fyerjet ndaj Erdoganit

Imuniteti i kreut të partisë opozitare turke CHP-së, Kemal Kiliçdaroglu, do të përfundojë sepse nuk është më deputet. Rreth 40 dosje kundër Kılıçdaroglut, 28 prej të cilave janë në parlament, do të dalin nga rafti i arkivave.

Reklama

Ish-kundër kandidati i zgjedhjeve presidenciale të Recep Tayyip Erdogan, Kılıçdaroglu do të humbasë imunitetin për shkak se në zgjedhjet e 28 majit ka humbur garën për president dhe nuk do të jetë deputet.

Për këtë arsye, rreth 40 dosje, 28 prej të cilave janë dosje imuniteti, do të hapen. 16 prej tyre janë kallëzime të përgatitura me pretendimin e “fyerjeve, kërcënimeve dhe shpifjeve ndaj institucionit të presidentit”.

Nëse Prokuroria i shndërron këto pretendime në aktakuza, Kılıçdaroglu mund të paraqitet në gjykatë si i pandehur, raportojnë mediat turke.

Ai nuk është më as deputet pasi nuk kishte pranuar të kandidojë për zgjedhjet parlamentare. Për këtë arsye, imuniteti Kiliçdaroglut, i cili nuk do të mund të gëzojë të drejtat parlamentare, do t’i hiqet zyrtarisht kur parlamentarët e rinj të bëjnë betimin dhe të marrin detyrat.

Ndryshe, Kuvendi i Madh i Turqisë pritet të nis punën gjatë ditës së premte. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Bin Salman e cilësoi vrasjen e gazetarit Khashoggi si “gabim”, CIA pretendon se princi personalisht e kishte porositur ekzekutimin

Azia
Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Inteligjenca ukrainase: Kemi sulmuar bazën ajrore të rusëve në Krime, dëmet janë të mëdha

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Studimi: Prindërit në Britani të Madhe nuk mendojnë më se fëmijët duhet të shkojnë në shkollë çdo ditë

Evropa
Kalo në kategori