LAJMI I FUNDIT:

Kievi thotë se nuk pret që SHBA-ja të angazhojë trupat e saj për të luftuar në Ukrainë

Kievi thotë se nuk pret që SHBA-ja të angazhojë trupat e saj për të luftuar në Ukrainë

Kievi ka thënë se kurrë nuk do të priste që SHBA-ja të angazhonte trupat e saj për të luftuar në Ukrainë, pasi Uashingtoni njoftoi një paketë të re të mbështetjes ushtarake.

Duke qëndruar pranë Sekretarit të Shtetit të SHBA-së, Antony Blinken në një konferencë për shtyp në Kiev, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tha se ndihma ushtarake e SHBA nuk ishte “bamirësi”, por “një investim në Evropë dhe hapësirën euro-atlantike dhe në të gjithë botën”.

Me aleatët e saj, ai tha se Ukraina do të frenonte përparimet e Rusisë dhe se “ne nuk po e rrezikojmë jetën e asnjë ushtari amerikan”, shkruan Newsweek, përcjell Telegrafi.


Blinken njofton ndihmën e re mbi 1 miliard dollarë të SHBA-së për Ukrainën
Lexo po ashtu Blinken njofton ndihmën e re mbi 1 miliard dollarë të SHBA-së për Ukrainën

Ndërsa Kievi përdori armët e furnizuara nga aleatët e tij, Kuleba tha se Ukraina “asnjëherë nuk ka kërkuar të dërgojë trupa amerikane në Ukrainë dhe ne nuk do ta kërkojmë këtë”.

“Por ne me të vërtetë kemi nevojë për mbështetje në këtë luftë dhe kjo mbështetje është njohja e rolit që Ukraina po kryen në kontekstin e historisë globale”, shtoi ai, përpara se të përshkruante se si bisedimet me homologun e tij amerikan përfshinin sigurimin e armëve të tjera.

Ndryshe, Blinken ka njoftuar një ndihmë të re për Ukrainën që arrin në më shumë se 1 miliardë dollarë në një vizitë në Kiev, duke përfshirë rreth 665 milionë dollarë ndihmë të re ushtarake dhe civile për sigurinë, teksa ai përshëndeti kundërofensivën mujore kundër forcave ruse. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë ndodh tani që Joe Biden është larguar nga gara për president të SHBA-së?

Çfarë ndodh tani që Joe Biden është larguar nga gara për president të SHBA-së?

Amerika
Vjen reagimi i Trump, pas tërheqjes së Biden nga gara për president të SHBA-së

Vjen reagimi i Trump, pas tërheqjes së Biden nga gara për president të SHBA-së

Amerika
Emrat që mund të zëvendësojnë Joe Bidenin, pas tërheqjes së tij nga gara për president të SHBA-së

Emrat që mund të zëvendësojnë Joe Bidenin, pas tërheqjes së tij nga gara për president të SHBA-së

Amerika
Reagime nga e gjithë bota pas tërheqjes së Joe Biden nga gara për Shtëpinë e Bardhë

Reagime nga e gjithë bota pas tërheqjes së Joe Biden nga gara për Shtëpinë e Bardhë

Botë
Të gjitha zhvillimet - që nga tërheqja e Joe Biden nga gara presidenciale në SHBA, reagimet dhe

Të gjitha zhvillimet - që nga tërheqja e Joe Biden nga gara presidenciale në SHBA, reagimet dhe "parashikimet" se çfarë mund të ndodhë më pas

Amerika
Pas tërheqjes nga gara, Biden mbështet Kamala Harris si kandidate të demokratëve për presidente të SHBA-së

Pas tërheqjes nga gara, Biden mbështet Kamala Harris si kandidate të demokratëve për presidente të SHBA-së

Amerika
Kalo në kategori