LAJMI I FUNDIT:

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej – këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Kievi nën sulme, alarme për sulme ajrore gjithandej – këto janë zhvillimet e fundit rreth luftës në Ukrainë

Sirenat e sulmit ajror ranë në të gjithë Ukrainën herët të premten, ndërsa kryebashkiaku i Kievit raportoi shpërthime në kryeqytet.

Reklama

Ndërkohë, disa rajone ruse, duke përfshirë Kursk dhe Belgorod, po përballen me sulmet e tyre, për të cilat zyrtarët rusë kanë fajësuar Ukrainën – megjithëse Kievi mohon përfshirjen e drejtpërdrejtë, shkruan CNN, përcjell Telegrafi.

Më poshtë ua sjellim të rejat e fundit rreth luftës në Ukrainë:

Sulmi në Kiev: Kryetari i bashkisë së qytetit tha të premten herët se “një tjetër valë e UAV (mjete ajrore pa pilot) po shkon drejt Kievit”, duke shtuar: “Mbrojtja ajrore po funksionon”.

Kjo pason një sulm me raketa në kryeqytet një ditë më parë, i cili vrau tre persona, përfshirë një vajzë 9-vjeçare, e cila thuhet se kishte tentuar të hynte në një strehë për bomba që ishte e mbyllur.

Sulmet brenda Rusisë: Dhjetëra sulme kanë ndodhur në rajonin kufitar të Belgorodit të Rusisë gjatë ditës së kaluar, që dyshohet se janë kryer nga forcat ukrainase, sipas guvernatorit të rajonit.

Ndërkohë, rajoni perëndimor rus i Kurskut rrëzoi disa dronë ukrainas, tha guvernatori i rajonit të premten herët, duke u kërkuar banorëve të qëndrojnë të qetë.

Luftëtarët disidentë rusë: Një grup shtetasish rusë anti-Putin pretenduan të enjten se po luftonin brenda territorit rus, gjë që ushtria ruse e ka mohuar. Një grup i dytë i ngjashëm tha se ishte “afër kufirit” me Rusinë. Të dy grupet janë në linjë me forcat e mbrojtjes ukrainase – por zëvendësministri i Jashtëm i Ukrainës i tha CNN të enjten se vendi “nuk ka asnjë përgjegjësi” mbi grupet që “po veprojnë vetë”.

Viktimat ruse: Një zëdhënës i Grupimit Lindor të Forcave të Armatosura të Ukrainës pohoi se rreth 208,000 ushtarë rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës. CNN nuk ka qenë në gjendje të konfirmojë në mënyrë të pavarur këto shifra dhe Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk ka lëshuar përditësime mbi viktimat e saj që nga shtatori i kaluar, kur tha se më pak se 6,000 ushtarë rusë ishin vrarë.

Aplikimet për anëtarësim në NATO: Anëtarësimi i mundshëm i Suedisë dhe Ukrainës në aleancën ushtarake ishte fokusi kryesor në një takim jozyrtar të ministrave të jashtëm të NATO-s të enjten. Zyrtarët e NATO-s shpresojnë të pranojnë Suedinë deri më 11 korrik, por Turqia dhe Hungaria deri më tani e kanë bllokuar një gjë të tillë.

Shefi i NATO-s i tha CNN se ata nuk mund ta bëjnë Ukrainën një anëtare të plotë në mes të luftës – por do të vazhdojnë t’i ofrojnë Kievit mbështetje dhe të ndërtojnë një udhërrëfyes për Ukrainën për t’u bashkuar me NATO-n pas luftës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Shkon në tre numri i të vdekurve nga të shtënat në Roterdam të Holandës

Evropa
Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Lëvizje historike, Macron po i ofron Korsikës autonomi pa të drejt shkëputje nga Franca

Evropa
Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen

Gjermania dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen "historike" të mbrojtjes raketore prej 3.5 miliardë dollarësh

Botë
Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Përmbytje të mëdha në Stamboll pas reshjeve të dendura të shiut

Turqia
Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Një burrë i armatosur dhe me veshje ushtarake hapi zjarr brenda një spitali në Roterdam – pamjet tregojnë kaosin e krijuar

Evropa
Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Filmohet momenti kur rusët sulmojnë fabrikën e koksit në Avdiivka

Evropa
Kalo në kategori