LAJMI I FUNDIT:

Këto janë 10 kompanitë me vlerën më të madhe në botë (Foto)

Këto janë 10 kompanitë me vlerën më të madhe në botë (Foto)

Për herë të parë, në këtë listë janë dy kompani kineze. Në top dhjetëshen e kompanive më me vlerë përfshihet këtë vit Alibaba, e cila renditet në vend të nëntë. Kompania e njohur e shitjeve në internet është zgjeruar kohët e fundit edhe tek fusha te tjera, diçka që ka kontribuar në dyfishimin e fitimeve në 113 miliardë dollarë.

Ndërkaq firma e teknologjisë Tencent, me bazë në Shenzhen, e cila hyri në top dhjetëshe në 2017-tën është fuqizuar shumë këtë vit duke u ngjitur në vend të 5-të, duke lënë pas Facebook, me një vlerë prej 179 milionë dollarësh, raportojnë media e huaj, përcjell Telegrafi.

Tencent është i specializuar ne lojërat online, aplikacionet, shërbimet e mesazheve dhe pagesat online. /Telegrafi/