LAJMI I FUNDIT:

Këshilli i Evropës: Na duhet një gjykatë e re e Hagës për liderët rusë dhe bjellorusë

Këshilli i Evropës: Na duhet një gjykatë e re e Hagës për liderët rusë dhe bjellorusë

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE) njëzëri kërkoi dje krijimin e një gjykate penale ndërkombëtare të posaçme në Hagë, për të ndjekur penalisht liderët politikë dhe ushtarakë rusë dhe bjellorusë të cilët “planifikuan, përgatitën, inicuan ose kryen” një luftë kundër Ukrainës.

Reklama

“Pa vendimin e tyre për të zhvilluar këtë luftë kundër Ukrainës, nuk do të kishte krime që rezultojnë prej saj, si dhe nuk do të kishte shkatërrim, vdekje dhe dëme që rezultojnë nga lufta, përfshirë aktet ligjore të luftës”, njoftoi asambleja, transmeton Telegrafi.

Në seancën plenare u miratua rezoluta e bazuar në raportin e deputetit zviceran Damien Cottier.

Lockheed Martin gati të dorëzojë aeroplanë luftarakë F-16 në Kiev
Lexo po ashtu Lockheed Martin gati të dorëzojë aeroplanë luftarakë F-16 në Kiev

“Një gjykatë e tillë duhet të “miratohet dhe mbështetet nga sa më shumë shtete dhe organizata ndërkombëtare, veçanërisht Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara”, thuhet në rezolutë.

“Këshilli i Evropës duhet të marrë një rol aktiv drejtues dhe të ofrojë mbështetje konkrete”, shtoi ai.

Këshilli i Evropës është një organizatë ndërkombëtare me seli në Strasburg, e themeluar pas Luftës së Dytë Botërore për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, demokracisë dhe shtetit të së drejtës në Evropë.

Aktualisht ka 46 shtete anëtare, pasi Rusia u tërhoq nga anëtarësimi në mars të vitit të kaluar. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Operatori ukrainas i dronit arrin ta shmang raketën ruse nga sistemi raketor Tor-2M, më pas e shkatërroi

Evropa
Kalo në kategori