LAJMI I FUNDIT:

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët 

Kërkesat e BE-së për tejkalimin e situatës në veri dhe telefonatat e Kurtit me amerikanët 

Bashkimi Evropian të enjten prezantoi tri kërkesa për tejkalimin e situatës së tensionuar në veri të vendit.

Reklama

Përfaqësuesi i Politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell i cili paraqiti kërkesat e BE-së tha se dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda.

Në një shkrim në Twitter, ai tha se BE ka paraqitur tri kërkesa të qarta për tejkalimin e krizës e të cilat janë:

– Zgjedhjet e reja lokale në veri,

– Sigurimi i pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës në zgjedhje,

– Fillimi i punës për themelimin e Asociacionit në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja.

Këto kërkesa të Borrell erdhën pas takimit të Osmanit me presidentin e Francës, Emanuel Macron, kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe shefi për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell.

I pranishëm në takim ishte edhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.

Ndërkaq, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka thënë se Gjermania dhe Franca u kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë të mbajnë zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës.

“Franca dhe Gjermania u kërkuan udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë të organizojnë zgjedhje të reja në rajonet e prekura nga trazirat sa më shpejt që të jetë e mundur”, tha Macron, i cili shtoi se u kërkua që të qartësohen edhe rregullat për zgjedhje.

E para e shtetit të Kosovës e konfirmoi të enjten se Macron dhe kancelari gjerman, Olaf Scholz, ia bënë këtë kërkesë gjatë takimit të tyre në samitin e Komunitetit Politik Evropian në Moldavi, dhe shtoi se u tha atyre që “ne jemi të gatshëm ta shqyrtojmë këtë, në bazë të ligjit të Kosovës për zgjedhjet lokale”.

E zhvillimet në veri të vendit dhe kërkesat për qetësimin e situatës atje ka bërë që të intensifikohen edhe telefonat dhe koordinimi me ndërkombëtarët i kryeministrit të vendit, Albin Kurti ditët e fundit.

Ai të enjten ka zhvilluar bisedë telefonike me tre senatorë amerikanë si dhe me zëvendës këshilltarin e sigurisë kombëtare të presidentit Joe Biden.

Në bisedën telefonike me zëvendës këshilltarin Jon Finer, tha se është i angazhuar të punojë së bashku me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, si partner e aleat strategjik i Kosovës në çlirimin e zhvillim e Kosovës për de-eskalimin e situatës në veri të vendit.

Kurti theksoi se është e rëndësishme që krimi të dënohet dhe ndëshkohet dhe krahas dënimit të sulmeve mbi ushtarët e KFOR-it, duhet të dënohet edhe sulmi mbi Policinë e Kosovës dhe mediat.

Ai tha që është me rëndësi, që turmat e dhunshme e grupet kriminale të dirigjuara e kontrolluara nga Serbia, të largohen nga afërsia e objekteve komunale dhe që dhuna të ndalet, në mënyrë që situata të qetësohet.

“Objektet e Komunave janë pronë e republikës dhe ato nuk mund të merren me dhunë. Kujtoi që kemi pasur një proces zgjedhor e demokratik të pranuar nga komuniteti ndërkombëtar, duke përfshirë 5 vendet e QUINT-it”, tha Kurti.

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi
Lexo po ashtu Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Po ashtu, Kurti të enjten bashkëbisedoi me telefon edhe me tre senatorët amerikanë, Chris Murphy, Jeanne Shaheen dhe Pete Ricketts.

Senatorët amerikanë, Pete Ricketts dhe Chris Murphy gjatë një vizite në Prishtinë

Kryeministri i falënderoi senatorët për telefonatën dhe për zërin e angazhimin e tyre në senat në mbështetje të shtetit të Kosovës dhe qytetarëve të saj.

Biseduan për situatën në vend dhe zhvillimet pas zgjedhjeve në katër komunat në veri të Kosovës.

Kryeministri theksoi se kishim një proces zgjedhor të njohur nga komuniteti ndërkombëtar dhe se është e rëndësishme që kryetarët e zgjedhur të mund të punojnë në vendet e tyre të punës.

“Përshkallëzimit të situatës të hënën, ku u sulmua Policia e Kosovës, u lënduan ushtarët e KFOR-it dhe gazetarët, i ka kontribuar turma e dhunshme. Njerëz të armatosur e të dhunshëm, pjesëtarë të grupeve kriminale të dirigjuar nga Serbia, të cilët kanë interes pikërisht destabilizimin”, tha ai.

Kryeministri i siguroi senatorët, që është plotësisht i angazhuar për qetësim të situatës dhe se rruga përpara është respektimi i proceseve kushtetuese e ligjore, dialogu dhe zbatimi i plotë dhe i pakushtëzuar i Marrëveshjes Bazike të arritur në Bruksel dhe aneksit të saj në Ohër.​ /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Gjermania mendon se KFOR-i nuk duhet të marrë kontrollin në veri

Lajme
Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Lajme
SHBA i kërkoi Serbisë tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën, Osmani: Të përkushtuar për të punuar ngushtë me SHBA-në dhe NATO-n

SHBA i kërkoi Serbisë tërheqjen e trupave nga kufiri me Kosovën, Osmani: Të përkushtuar për të punuar ngushtë me SHBA-në dhe NATO-n

Lajme
Sulmi i terroristëve serbë në veri, Blinken paralajmëroi masa ndaj Serbisë

Sulmi i terroristëve serbë në veri, Blinken paralajmëroi masa ndaj Serbisë

Lajme
Britania dërgon trupa shtesë në Kosovë - njofton ministria britanike e Mbrojtjes

Britania dërgon trupa shtesë në Kosovë - njofton ministria britanike e Mbrojtjes

Siguri
Kalo në kategori