Zëvendëskryeministrja e Sllovenisë, njëherësh ministre e Jashtme, Tanja Fajon të hënën ishte për vizitë në Kosovë, ku u takua me presidenten e vendit, Vjosa Osmani, kryetarin e Kuvendit, Glauk Konjufca si dhe me ministren e Jashtme, Donika Gërvalla.

Marrëdhëniet me Slloveninë janë vlerësuar si tejet miqësore, teksa presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka çmuar mbështetjen historike të Sllovenisë për Kosovën dhe për integrimin ndërkombëtar.

Osmani dhe Fajon kanë diskutuar edhe për zhvillimet aktuale në veri të vendit dhe përpjekjet e institucioneve të Kosovës për vendosjen e rendit dhe ligjit.

“Kurse sa i përket dialogut me Serbinë, presidentja Osmani ka potencuar se Kosova mbetet palë konstruktive, por Serbia me obstruksionet e saj dhe duke përdorur bandat kriminale në veri të vendit po përpiqet ta destabilizojë Kosovën dhe ta pengojë dialogun”, thuhet në njoftim.

Reklama
Reklama

Megjithatë, Osmani theksoi se Kosova është e përkushtuar për paqe e stabilitet dhe se synim parësor mbetet integrimi euroatlantik i Kosovës.

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon pas takimit me ministren Gërvalla theksoi se Kosova dhe Serbia duhet të diskutojnë për propozimin e BE-së për normalizim të raporteve.

Fajon ka thënë se nuk bën të ketë eskalim të situatës në veri të Kosovës.

“Gjithmonë kam thënë që Kosova duhet të përpiqet për normalizim e marrëdhënieve, nuk bën të bëhet eskalimi i situatës andej dhe duhet të fillojnë negociatat që të flasin për propozimin e BE-së që e kanë në tavolinë për normalizimin e marrëdhënieve ”, ka thënë Fajon.

Reklama
Reklama

Ajo ka shtuar se Sllovenia mbështet dialogun mes Kosovës dhe Serbisë dhe se zgjedhjet që pritet të mbahen në veri duhet të jenë të ndershme e të lira.

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon dhe ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla

“Ne duam që jeta të bëhet sa më e thjeshtë për të gjithë qytetarët. Të gjithë jemi të shqetësuar për rreziqet e sigurisë në Ballkan. Kemi nevojë për një Ballkan dhe Kosovë të fortë”, ka thënë Fajon.

Kryediplomatja sllovene ka shtuar se me ministren Gërvalla kanë folur edhe për bashkëpunimin e dyanshëm mes dy shteteve.

Ministrja e Punëve të Jashtme të Sllovenisë, Tanja Fajon tha se Sllovenia përkrah Kosovën për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe Këshillin e Evropës.

Reklama
Reklama

Kryediplomatja sllovene rikonfirmoi edhe njëherë se Sllovenia dhe Kosova kanë lidhje të forta mes vete.

“Sllovenia është një vend i vogël e po ashtu edhe Kosova, kemi histori të përbashkët me Kosovën, por edhe me rajonin dhe mund të ndihmojmë si në fushën e sigurisë ashtu edhe në normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, si dhe në reformat në drejtësi”, tha Fajon për televizionin publik. /Telegrafi/