0Shares

Një helikopter ushtarak etiopian me 23 pasagjerë në bord është rrëzuar të shtunën brenda kompleksit të Forcës së Sigurisë së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara për Abyein (UNISFA) në Sudanin e Jugut.

Katër nga pasagjerët e Helikopterit ushtarak ngelën të vdekur nga aksidenti ajror dhe dhjetë të tjerë u plagosën nga ku dy në gjendje kritike për jetën.

Sipas mediave, përcjell Shqiptarja, helikopteri etiopian MI-8 ishte në operacion rutinë që mbante trupa etiopiane me itinerar nga Kadugli në Abyei.

Akoma janë të paqarta shkaqet e rrëzimit të mjetit ajror, ndërsa autoritetet po punojnë për zbardhjen e ngjarjes.

Etiopia ka rreth 4500 persona në terren për të mbështetur përpjekjet e UNISFA-s për të siguruar paqen dhe sigurinë në Abyei.

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)