LAJMI I FUNDIT:

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Kastravecin dhe domaten nuk bën t’i hani bashkë: Cilat kombinime tjera të ushqimeve do të duhej t’i shmangni

Dhembjet, ngërçet dhe fryrja nuk duhet t’ju befasojnë, por mund edhe të helmoheni

Reklama

Me siguri do t’ju befasojë fakti që përzierja e domates dhe kastravecit në sallatë nuk është e rekomandueshme!

Në të vërtetë, këto dy perime nuk ka kohën e njëjtë të tretjes, andaj kur merren njëkohësisht, ekziston rreziku i madh që të ndodhë fermentimi në lukth, gjë që më vonë mund të helmojë organizmin dhe të shkaktojë dhembje, ngërçe dhe fryre.

Ekzistojnë edhe disa kombinime të ushqimeve të cilat do të duhej t’i shmangni, transmeton Telegrafi.

Pemët pas racionit

Pemëve u duhet mjaft kohë që të treten dhe nëse i hani menjëherë pas racionit, do të qëndrojnë në lukth më gjatë dhe do të shkaktojnë refleks dhe probleme të tjera të tretjes.

Brumërat dhe djathi

Brumërat janë të pasura me amidon i cili tretet ndryshe nga proteinat, por qëndrimi në lukth shkakton fermentimin.

Mish dhe djathë

Proteina të tepërta për lukthin tuaj. Bukë dhe lëngu i portokallit. Thartira e nevojshme për të zbërthyer lëngun mund të shkatërrojë enzimat që kanë rolin e zbërthimit të amidonit.

Këta janë artikujt të cilët nuk do të duhej t’i hani bashkë
Lexo po ashtu Këta janë artikujt të cilët nuk do të duhej t’i hani bashkë

Perimet dhe djathi

Me këtë kombinim do të shtoni rrezikun e fryrjes.

Bananet dhe qumështi

Ky kombinim ngadalëson tretjen, shkruan HealthTipsPortal.com.

Pjepri dhe shalqiri

Këto dy perime do të duhej të konsumohen ndaras.

Pemët dhe jogurti

Edhe pse ky kombinim është i njohur për kafjall, ai ngadalëson tretjen dhe dëmton florën e zorrëve. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Pse nuk rekomandohet të konsumoni më shumë se një arrë braziliane në ditë

Ushqim i shëndetshëm
Orizi i bardhë është në të vërtetë më i mirë sesa orizi kafe

Orizi i bardhë është në të vërtetë më i mirë sesa orizi kafe

Shëndetësi Lajme
Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Një shenjë para se të flini mund të zbulojë problemet e zemrës!

Shëndetësi
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Në mëngjes apo në mbrëmje? Koha kur preferohet konsumimi i qumështit

Në mëngjes apo në mbrëmje? Koha kur preferohet konsumimi i qumështit

Ushqim i shëndetshëm
Disa nga shenjat dhe simptomat e para të kancerit të mëlçisë që mund të vihen re

Disa nga shenjat dhe simptomat e para të kancerit të mëlçisë që mund të vihen re

Shëndetësi Lajme
Kalo në kategori