Kanë mbetur më pak se një mijë ditë nga starti i Kampionatit Botëror 2026 – eliminohet kombëtarja e parë

Singapori fitoi 2-1 në ndeshjen e parë kualifikuese të Kupës së Botës.

Singapori kaloi në rrethin e dytë kualifikues pasi mposhti Guam 1-0 në ndeshjen e dytë në kuadër të Kampionatit Botëror të vitit 2026.

Rezultati i siguroi Singaporit një fitore të përgjithshme 3-1 dhe e çoi atë në Grupin C të Raundit 2 me Republikën e Koresë, Kinën dhe Tajlandën në grup.

Guam, duke tentuar të përmbyste shifrat, e vuri Singaporin nën presion të hershëm me aksionin e dendur dhe të shpejtë në stadiumin GFA, me vendasit të parët që kërcënuan në minutën e tretë përmes një gjuajtje të lirë të Jason Cunliffe.

Singapori pothuajse gjeti një rrugëdalje pak para minutës së 10-të, kur Song Ui-young u lirua në zonë, por goditja e tij u bllokua nga Travis Nicklaw.

Song ishte në qendër të aksionit edhe një herë kur ai dërgoi një top perfekt nga një goditje dënimi për Ilhan Fandi, përpjekja e të cilit u stopua me lehtësi nga portieri i Guam, Dallas Jaye.

Guam, i dëshpëruar për të gjetur rrugën e kthimit në barazim, iu afrua disa momente më vonë kur Nicklaw lëshoi ​​një top të gjatë drejt Eddie Na, sulmi i të cilit në zonë u pengua nga mbrojtja e Singaporit.

Sulmet e vazhdueshme të Singaporit thuajse dhanë fryte kur Song kaloi markuesin e tij në krahun e majtë, por krosi i tij në zonë u shpërdorua nga Ilhan, i cili gjuajti mbi portë.

I vendosur për të mbrojtur avantazhin e tyre në ndeshjen e parë, Singapori e nisi pjesën e dytë në mënyrë agresive me Zulqarnaen Suzliman që dërgoi një top për Song të pamarkuar, i cili e çoi goditje e tij mbi traversë.

Përpjekjet e Singaporit u shpërblyen përfundimisht në minutën e 81-të, kur Nur Muhammad Shah dërgoi një top te Mohamed Iqbal, i cili asistoi për Shawal Anuar për të shënuar nga afërsia.

Kështu, Guam bëhet kombëtarja e parë që eliminohet nga Kampionati Botëror, edhe pse janë edhe 968 ditë nga nisja e Kampionatit Botëror në vitin 2026, që ka për nikoqir Kanadanë, ShBA-në dhe Meksikën. /Telegrafi/

E mposhti, por meçi me Furyn e ka lënë me pasoja të rënda Usykun

U cilësua si “meçi i shekullit”: Nga sa para fituan Fury dhe Usyk nga kjo përballje?

E mposhti Furyn me spektakël, por Usykut do t’i hiqet titulli kampion i peshave të rënda në boks

Kloppi gati sa nuk shpërtheu në lot me gjestin fantastik të lojtarëve të Liverpoolit