Legjenda e motoçiklizmit, Fausto Gresini, ka vdekur në moshën 60 vjeçare, një muaj pasi festoi datëlindjen e tij më 23 janar.

Gresini vdiq nga efektet e coronavirusit, me të cilin po luftonte që nga dhjetori dhe ishte shtruar në spitalin e Bolonjës – transmeton KP.

Ai ishte njeriu i parë i ekipit MotoGP, “Gresini Racing”, shoferët e së cilit ngasin Aprilia. Ndër më të famshmit janë tashmë i ndjeri Marco Simoncelli dhe Toni Elias.

Sot, Ales Espargaro dhe Lorenzo Savadori vozisin në kategorinë GP për Gresini Racing, Nikolo Bulega dhe Fabio Digganantonio në Moto2, dhe Gabriel Rodrigo dhe Jeremy Altoba në Moto3.

Vetë Gresini ishte shofer dhe dy herë kampion bote në kategorinë 125 kubikë.