LAJMI I FUNDIT:

Juventusi e refuzon ftesën e Al-Khelaifit për t’u ribashkuar në ECA

Juventusi e refuzon ftesën e Al-Khelaifit për t’u ribashkuar në ECA

Juventusi këmbëngul se ata nuk janë të interesuar të ribashkohen me Shoqatën Evropiane të Klubeve pavarësisht ftesës së presidentit Nasser Al-Khelaifi.

Juventus u largua nga ECA në vitin 2021 pasi iu bashkua të ashtuquajturës ‘Superliga Evropiane’, një projekt që ata kishin kontribuar në krijimin së bashku me gjigantët e La Ligës, Real Madrid dhe Barcelona.

Ish-kryetari i tyre, Andrea Agnelli, kishte dhënë dorëheqjen si President i ECA-s kur u shpall Superliga Evropiane dhe u zëvendësua nga Al-Khelaifi i PSG-së.

Megjithatë, projekti i Superligës Evropiane nuk zgjati shumë pasi, 48 orë pas njoftimit zyrtar, të pesë klubet e Ligës Premier, të ftuara, u tërhoqën, të ndjekur nga Atletico Madrid, Milan dhe Inter.

Juventus u largua gjithashtu verën e kaluar, duke lënë Real Madridin dhe Barcelonën si dy klubet e vetme që ende zyrtarisht janë përfshirë në garën e shkëputur evropiane për klube.

Sidoqoftë, Juventusi ende nuk e ka ndryshuar mendjen për përfshirjen e tyre në ECA pasi nuk po shqyrton ribashkimin me Shoqatën e Klubeve Evropiane.

“Juventus FC nuk po vlerëson mundësinë për t’u ribashkuar në ECA për momentin”, ka thënë zyra e shtypit të Juventusit për Reuters. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Zidane i gatshëm të marrë menjëherë drejtimin e gjigantit evropian nëse shkarkohet trajneri i tyre

Bundesliga
Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Revolucion i thellë te Bayerni - vetëm katër lojtarë e kanë vendin e sigurt

Bundesliga
Dita e ndeshjeve: Dy super përballje luhen në Ligën e Kampionëve

Dita e ndeshjeve: Dy super përballje luhen në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Lëndohet lojtari më i pasur në botë, futbollisti me 20 miliardë euro pasuri

Ndërkombëtare
Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Pep Guardiola emëron mesfushorin më të mirë në botë sipas tij

Premier League
Fabrizio Romano jep përditësim mbi njoftimin e Real Madridit për marrëveshjen me Mbappen

Fabrizio Romano jep përditësim mbi njoftimin e Real Madridit për marrëveshjen me Mbappen

Ndërkombëtare
Kalo në kategori